Do 14 lipca br. można składać wnioski o dofinansowanie zajęć oraz wydarzeń sportowych dla dzieci i młodzieży w ramach nowego programu ministerstwa sportu Mikro Granty. Górna granica wsparcia to 20 tys. zł na wydarzenie, przy czym jeden wnioskodawca może zgłosić maksymalnie pięć wydarzeń.

Wsparcie finansowe w ramach programu mogą otrzymać organizacje sportowe, które nie korzystały dotychczas ze wsparcia środków publicznych lub korzystały z niego w niewielkim stopniu. Projekt jest skierowany do beneficjentów, których łączna kwota dotacji ze środków publicznych udzielanych im w roku poprzedzającym złożenie wniosku nie przekracza 200 tys. zł. Oznacza to, że na środki mogą liczyć głównie małe, lokalne organizacje sportowe, działające dotychczas bez wsparcia publicznych funduszy – w tym uczniowskie, szkolne i gminne kluby sportowe. Resort sportu zakłada, że dzięki programowi do końca listopada 2023 r. odbędzie się około 1500 wydarzeń sportowych w całej Polsce.

„Główną ideą Mikro Grantów jest dotarcie do setek organizacji sportowych w całej Polsce. To małe lokalne kluby i stowarzyszenia mają realny wpływ na udział dzieci i młodzieży w aktywnych formach spędzania wolnego czasu  To właśnie lokalnie, kierując pomoc do tysięcy projektów, możemy dotrzeć do największej liczby dzieci i zaszczepić w nich sportowego ducha” – mówi Rafał Wosi, prezes Fundacji Orły Sportu, która została operatorem krajowym programu.

Ogólna kwota zarezerwowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki na program Mikro Granty wynosi 30 mln zł. Środki są przeznaczone na organizację wydarzeń sportowych i zajęć dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Maksymalne wsparcie przewidziane na wydarzenie to 20 tys. zł, przy czym jedna organizacja może pozyskać dotacje na nie więcej niż 5 zadań.

„Naszym wspólnym celem jest zachęcenie jak największej liczby dzieci i młodzieży do regularnej aktywności sportowej. Program Mikro Granty to wsparcie ukierunkowane na organizowanie otwartych, ogólnodostępnych zajęć sportowych, turniejów sportowych, eventów i innych wydarzeń sportowych dla młodych ludzi” – mówi minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Wnioski o dofinansowanie można składać do 14 lipca 2023 r. (godz. 23.59) przez stronę internetową www.mikrograntysportowe.pl. Tam również można znaleźć dodatkowe informacje dotyczące programu - w tym instrukcję wypełnienia wniosku.

Regulamin programu Mikro Granty Regulamin programu Mikro Granty.docx (live.com)

info: Granty do 100 tys. zł na zajęcia sportowe w nowym programie ministerstwa sportu (regulamin) | Serwis Samorządowy PAP