20.06.2023r. otwarto w Pasłęku plenerową wystawę „Gospodarka III Rzeszy” przygotowaną przez IPN w Gdańsku. Wystawa przedstawia historię budowania potęgi gospodarczej Niemiec w oparciu o wyzysk ludzi z podbitych państw. Na otwarcie przybyli m.in. przedstawiciele władz miasta, zaproszeni goście i uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku. Obecny był Burmistrz Miasta Pasłęk Wiesław Śniecikowski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Marian Matuszczak.

Wiele znanych firm i rodzin budowało potęgę gospodarczą III Rzeszy, wykorzystując do tego jeńców wojennych, więźniów obozów koncentracyjnych i robotników wywiezionych na przymusowe roboty. Te firmy to m.in.: Continental, BMW, Mercedes-Benz, Volkswagen, Siemens, Bayer i inne.

Wystawa ta uzmysłowiła kadetom ZSEiT potęgę gospodarczą Niemiec, co w obecnej sytuacji politycznej jest bardzo ważne z uwagi na starania Polski o reparacje wojenne. Warto ją zobaczyć. Wystawa będzie czynna do połowy lipca.