W kwietniu 2023 r. odbyła się gala finałowa IV edycji ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Celem przedsięwzięcia było pielęgnowanie pamięci o ofiarach zbrodni popełnionej na polskich oficerach przez NKWD wiosną 1940 roku.

W skład komitetu honorowego konkursu weszli: Prezydent RP Andrzej Duda, Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

W konkursie (w kategorii literackiej) uczestniczył także uczeń Zespołu Szkół  Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku - kadet z klasy III OL a - Bartłomiej Macko.

W tym roku konkurencja była bardzo silna, wystartowało około 5 tysięcy uczniów. Bartłomiej otrzymał podziękowanie i list gratulacyjny za udział w konkursie od pani Marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Pamiętajmy, że w Pasłęku od dwóch lat jest pomnik poświęcony ofiarom Katynia. Dlatego zachęcamy wszystkich, zwłaszcza uczniów klas wojskowych, do udziału w kolejnej edycji konkursu. Bardzo ważna jest pamięć młodego pokolenia o ofiarach Katynia. To sedno polskiej tożsamości narodowej. Pamięć o zamordowanych to również obowiązek każdego obecnego i przyszłego żołnierza.

info: ZSEiT