W dniach 29.05-02.06.2023 r. w 9 BBKPanc odbyło się pierwsze szkolenie I klasy Oddziału Przygotowania Wojskowego pod opieką nauczycieli: Anny Turowskiej i Bolesława Czechowskiego.

W poniedziałek po przyjeździe uczniowie zostali zakwaterowani w kontenerach mieszkalnych, takich jakie są dla żołnierzy na granicy polsko-białoruskiej. Następnie odbyło się spotkanie w Sali Tradycji Brygady z Zastępcą Dowódcy płk Tomaszem Trojnarą oraz kustoszem, który przybliżył kadetom historię Brygady. Tego samego dnia uczniowie uczestniczyli w treningu musztry zgodnie z planem szkolenia, a w godzinach popołudniowych – w treningu w hali sportowej. Tradycyjnie od pierwszego dnia wszyscy musieli przestrzegać regulaminu oraz porządku dnia. Każdy dzień rozpoczynał się pobudką o godz. 6.00 i zaprawą fizyczną o godz. 6.30. W kolejnych dniach szkolenia kadeci brali udział w sprinterskim biegu na orientację w ramach Mistrzostw 9 Brygady (I miejsce zdobył Fabian Słowikowski, II - Filip Kowalczyk, a III - Alan Cichocki) oraz w strzelaniu z karabinka pneumatycznego. Zwyciężył Przemysław Graczyk - 45 pkt/ na 50 możliwych, II miejsce Jakub Pankiewicz - 40 pkt, III - Przemysław Ostrowski - 40 pkt (z dwiema dziewiątkami). Uczniowie uczestniczyli również w pokazie broni strzeleckiej, BWP - bojowego wozu piechoty oraz czołgu PT-91. W ramach szkolenia kadeci brali też udział w pokazie bloku szkoleniowego: sal saperskich, trenażerów czołgistów, samobieżnej armatohaubicy „GOŹDZIK”, makiety terenu, sal taktyki i rozpoznania, a także doskonalili swoje umiejętności w Wojskowej Straży Pożarnej. Odbyły się również zajęcia z SERE, czyli surwiwalu, przetrwania, unikania, oporu i ewakuacji z terenu zajętego przez przeciwnika. Zwyciężyła drużyna Filipa Ludwinowicza „ORŁY”, II miejsce zajęła drużyna Pawła Strzępy „SZUSZAK” a III - drużyna Bartosza Palucha „GROMOWCY”. Zawody zakończyły się pieczeniem kiełbasek na ognisku. Po powrocie do koszar odbył się apel z okazji „Dnia Weterana”. Po wyczerpujących zajęciach uczniowie mogli skorzystać z hali sportowej lub basenu miejskiego. W ostatnim dniu obozu szkoleniowego nastąpiło rozliczenie sprzętu kwaterunkowego i podziękowanie Dowódcy Brygady za gościnę i możliwość odbycia krótkiego, ale intensywnego szkolenia. Przez cały pobyt pogoda dopisywała, a wśród uczniów panowała przyjazna atmosfera. Na pewno nie był to stracony czas. Obóz był okazją do integracji klasy I OPW w czasie zajęć i poza nimi. Pobyt w Braniewie dał możliwość doskonalenia współdziałania w zespole oraz wspólnego funkcjonowania w warunkach innych niż w szkole. Kadeci poznali zasady służby wojskowej i pobytu w jednostce wojskowej oraz nauczyli się przestrzegać obowiązujących regulaminów. Wszyscy z niecierpliwością czekają na następny obóz, który odbędzie się w maju przyszłego roku.

Czołem żołnierze 9BBKPanc. Dziękujemy.

Uczniowie I LO-OPW- ZSEiT PASŁĘK przy współpracy opiekunów: mgr Anny TUROWSKIEJ i nauczyciela szkolenia wojskowego mjr rez. Bolesława CZECHOWSKIEGO

Info ZSEiT: mjr rez. Bolesław CZECHOWSKI