preloader
Przejdź do treści.

Menu

9 listopada 2018 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku uroczyście obchodzono 100-lecie wolności Polski.

W uroczystości uczestniczyli generał brygady Ryszard Jabłoński, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie Delegatura w Elblągu Teresa Bednarz, naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Elblągu Gabriela Effenberg, przewodniczący Rady Rodziców Mariusz Dziki oraz społeczność szkolna ZSEiT.

Dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przed szkołą został posadzony dąb niepodległości ku pamięci gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. W ten sposób szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję „100 dębów pamięci bohaterów Niepodległej”.

Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego w ramach akcji #Rekord dla Niepodległej o godz. 11.11. Następnie dyrektor Matuszczak powitał zaproszonych gości oraz przypomniał drogi do niepodległości, o których mówili także goście w krótkich okolicznościowych wystąpieniach.

Jak co roku uroczystość stworzyła okazję do podsumowania pracy i uhonorowania najlepszych uczniów trzeciej klasy mundurowej. Najlepszym uczniom – kadetom statuetki okolicznościowe wręczył gen. Ryszard Jabłoński - przyjaciel szkoły. Wśród wyróżnionych kadetek znalazły się Aleksandra Dzika i Martyna Sadowska, a najlepsi kadeci to - Michał Ochnik i Kajetan Ciekliński. Generał Jabłoński wręczył także dyplomy za najlepsze wyniki w strzelaniu uzyskane na mistrzostwach III klasy wojskowej podczas pobytu na obozie szkoleniowym w 9BBKPanc w Braniewie. Podczas uroczystości wręczone zostały także nagrody zdobyte w ramach Międzyklasowego Turnieju Gier Planszowych o tematyce historycznej.

Kolejnym punktem uroczystości było podsumowanie przez Małgorzatę Purzycką projektu Szkoła Młodych Patriotów. Kalendarium Niepodległościowe przedstawili uczniowie klasy I liceum, którzy zabrali zgromadzonych w podróż po losach Ojczyzny od utraty niepodległości, aż po jej odzyskanie.

Po oficjalnych uroczystościach wszystkie klasy nadal świętowały, część klas wzięła udział w Konkursie Pieśni Patriotycznych, a pozostałe w zawodach strzeleckich.

Ten dzień przebiegał w radosnej atmosferze. Był to dzień pełen przemyśleń nad losami Polski, nostalgicznych wspomnień, powagi i szacunku dla tych, którzy oddali swoje życie Ojczyźnie.

Uroczysty charakter miały obchody 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości zorganizowane w Pasłęku przez Urząd Miasta i Gminy w dniu 11.11.2018r. Szkoła wzięła w nich aktywny udział. Poczet sztandarowy oraz dyrekcja, nauczyciele, pracownicy i uczniowie najpierw wzięli udział we Mszy Świętej w kościele św. Bartłomieja.

Potem przeszliśmy wraz z licznie zebranymi pasłęczanami na plac św. Wojciecha. Po zaśpiewaniu Hymnu Państwowego (grała orkiestra strażacka z Zielonki Pasłęckiej) zatańczono poloneza, w którym wzięła udział większość zgromadzonych uczestników. Dyrekcja szkoły wiodła prym w jego wykonaniu.  

Następnie śpiewaliśmy nasze pieśni patriotyczne z różnych okresów naszej historii. Nie zabrakło „Roty” oraz „Marszu I Brygady”. Atmosfera była wspaniała. Taka rocznica zdarza się raz na wieczność i nigdy nikt z uczestników jej nie zapomni. Organizatorzy zadbali także o nasze podniebienia. Była myśliwska, gorąca grochówka i słodkie rogale „marcińskie”.

      

Edyta Sienkiewicz

 

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Newsletter

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
starosta.neb@powiatypolskie.pl
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 140747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski