preloader
Przejdź do treści.

Menu

2 lutego przypada Światowy Dzień Mokradeł (ang. World Wetland Day). Jest świętowany w rocznicę podpisania konwencji o obszarach wodno-błotnych mających międzynarodowe znaczenie, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego.

Zwana jest ona Konwencją Ramsarską od irańskiego miasta Ramsar, gdzie została podpisana 2 lutego 1971 r. Jej celem jest ochrona i zrównoważone użytkowanie wszystkich mokradeł, poprzez działania na szczeblu krajowym i lokalnym oraz współpracę międzynarodową.

Dzień ten organizowany jest w ponad 95 krajach przez przyrodnicze organizacje pozarządowe, agencje rządowe oraz instytucje. W Polsce są to m.in.: parki narodowe, regionalne zarządy gospodarki wodnej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, uczelnie i różne organizacje (m.in. Centrum Ochrony Mokradeł, WWF Polska).

Ideą obchodów jest podnoszenie świadomości społecznej w zakresie roli ekologicznej i gospodarczej obszarów wodno-błotnych (organizowane są konferencje, wycieczki edukacyjne, konkursy, audycje w mediach).

Zgodnie z Konwencją Ramsarską mokradło to obszar leżący na pograniczu środowiska wodnego i lądowego, czyli zarówno obszary podmokłe (bagna), jak i wszelkie wody śródlądowe, a także najpłytsze przybrzeżne wody morskie, ale w czasie Dnia Mokradeł uwaga poświęcana jest również nieco szerszym obszarom (np. łęgom, które poza powodziami nie są pokryte ani przesycone wodą).

Dotychczas Konwencję Ramsarską podpisało 169 państw, które wyznaczyły już w sumie ponad 2000 obszarów wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu, jednak ta liczba stale rośnie.

Polska jest Stroną Konwencji od 22 marca 1978 r., jako dziewiętnaste państwo na świecie i dwunaste europejskie. Do dnia dzisiejszego Polska zgłosiła 16 obszarów, w tym sześć parków narodowych, pięć jezior, ujściowy odcinek Wisły oraz z otaczających mokradeł, torfowiska położone w Karkonoszach i Górach Izerskich, a także kompleksy stawów rybnych w okolicach Milcza i Przemkowa.

Od roku 2010 Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wykonuje zadania wynikające z postanowień Konwencji Ramsarskiej, w związku z tym został przy nim utworzony Krajowy Sekretariat Konwencji Ramsarskiej, zajmujący się wdrażaniem konwencji w Polsce.

Tegorocznym tematem Światowego Dnia Mokradeł są mokradła w miastach. Konwencja Ramsarska zwraca uwagę na to, że miejskie mokradła są ważne z wielu powodów: redukują powodzie, są źródłem wody pitnej, filtrują zanieczyszczenia, są miejskimi enklawami zieleni, a dla wielu ludzi są źródłem utrzymania. Te korzyści z mokradeł stają się tym bardziej istotne, że ludność zamieszkująca miasta przekroczyła liczbę 4 miliardów i nadal rośnie.

 

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zachęca do organizacji spotkań w postaci wykładów, warsztatów, pokazów filmów i innych wydarzeń związanych zarówno z tegoroczną tematyką, jak i innymi tematami – rolą mokradeł dla człowieka, ich funkcjonowaniem w środowisku i walorami przyrodniczymi.

Pod adres: sekretariat.ramsarska@gdos.gov.pl można przesyłać informacje na temat planowanego wydarzenia oraz krótką relację z jego realizacji. Przesłane materiały będą publikowane na stronie internetowej Krajowego Sekretariatu Konwencji Ramsarskiej.

Więcej informacji na stronie: www.gdos.gov.pl

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Newsletter

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
starosta.neb@powiatypolskie.pl
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 140747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski