preloader
Przejdź do treści.

Menu

Jak „artystycznie” spędzić czas w Gdańsku i Sopocie? Odpowiedź na to pytanie zna klasa pierwsza Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym, która przed świętami postanowiła się wybrać na wycieczkę do Państwowej Galerii Sztuki oraz Muzeum Narodowego.

Klasa pierwsza pod opieką wychowawcy Joanny Jastrzębskiej i nauczyciela przedmiotów artystycznych Zbigniewa Chrostka, udała się na wycieczkę do Gdańska i Sopotu. Uczniowie odwiedzili Państwową Galerię Sztuki, zwiedzając tam cztery wystawy:

-           "Adam Myjak. Rzeźba."

-           "Mistrzowie Szkoły Paryskiej z kolekcji Żerlicynów i Żarskich"

-           „Silwanowicz i Przyjaciele. Bursztynowy Szlak"

-           Partia się nie chwali, ale to jej zasługa …  Robert Kukla

Pierwsza wystawa Adama Myjaka, to rzeźby przedstawiające postacie ludzkie z monumentalnymi głowami. Jak mówi się o artyście: „Forma rzeźb Myjaka, jej ogólny zamysł (mimo ciągłego konspirowania z abstrakcyjnym językiem) objawia genetyczne związki z formą wyrażającą postać ludzką, jej wszystkie problemy “człekobytu”.

Na drugiej wystawie Mistrzów Szkół Paryskich z kolekcji Żerlicynów i Żarskich, uczniowie podziwiali niesamowite prace m.in. Roberta Falka czy Natalii Gonczarowej. Wystawa pod tytułem "Szlak Bursztynowy" Aleksandra Silwanowicza i Przyjaciół prezentowała prace różnych artystów, pochodzących z różnych regionów, lecz ze wspólnymi poglądami na świat.

Drugim etapem wycieczki było Muzeum Narodowe w gdańsku Oliwie i kolejne trzy wystawy. Wystawa „ Od marionetek do robotów. Historia teatrów lalkowych w Gdańsku” była okazją do pokazania gościom projektów dekoracji, lalek i kostiumów, a na zdjęciach – ich scenicznych realizacji. Tę opowieść o gdańskim teatrze lalek uzupełniały programy, afisze i plakaty. Kolejną ciekawą ekspozycją była „Dobranocka. Historia animacji” . Główny bohater wystawy to dobranocka, czyli krótki film animowany dla dzieci emitowany w porze wieczornej – fenomen, który ukształtował kilka pokoleń Polaków. Na drugim planie mamy szeroko zakrojony kontekst całej historii kina animowanego. Ta wystawa to podróż po ewolucji tego rodzaju kina, jego gatunkach i technikach. Dzięki niej poznaliśmy najważniejszych twórców animacji i ich osiągnięcia. 

Ostatnią wystawą była „Pierwsza dekada (po burzy nad starym światem). Malarstwo na Wybrzeżu w latach 1945-1955” Wystawa ta stanowiła pierwszą próbę pokazania całości zjawisk w malarstwie na Wybrzeżu w pierwszym dziesięcioleciu po wojnie. Przede wszystkim artystów związanych z nowo wówczas utworzoną Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych. Zaletą wystawy było ukazanie całego bogactwa malarstwa w tym okresie, a także krytyczne spojrzenie na dominujące wówczas tendencje - Stanisław Chlebowski, Marian Mokwa, Albert Lipczynskim, Wacław Szczeblewski i Jan Gasiński.

Był to wyczerpujący dzień, zwieńczony spacerem po Parku Oliwskim i podziwianiem wspaniałych świątecznych instalacji świetlnych. Zmęczeni i naładowani pozytywną energią wróciliśmy do domu. Pouczającą lekcję sztuki na pewno zapamiętamy i polecamy zwiedzającym.

Ewelina Kozłowska i Joanna Jastrzębska

 

Wydarzenia

Newsletter

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
starosta.neb@powiatypolskie.pl
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 140747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski