preloader
Przejdź do treści.

Menu

W dniach 24-26 października 2017 w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym spotkali się partnerzy projektu Promoting Art, współfinansowanego w ramach programu Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne.

            Partnerstwo tworzy 6 szkół z Polski, Słowacji, Łotwy, Estonii, Bułgarii i Portugalii. Projekt skupia się na przygotowaniu uczniów szkół plastycznych lub szkół średnich z klasami artystycznymi do zawodu artysty oraz promowaniu sztuki wśród mieszkańców naszych miast. Uczniowie mogą rozwijać swoją pasję, a dodatkowo projekt pomaga im rozumieć potrzeby, wymagania i zasady rządzące obecnym rynkiem pracy. Muszą wiedzieć, w jaki sposób promować swoją sztukę, aby móc ją sprzedać lub zdobyć zatrudnienie. Współczesny artysta powinien znać historię sztuki oraz różne techniki artystyczne – te obecne i z przeszłości, powinien być twórczy, gotowy do eksperymentowania i wiedzieć,  co chce robić. Oprócz tego potrzebna mu znajomość języków, żeby móc sprzedawać swoją twórczość za granicą. Tego wszystkiego młody artysta będzie mógł się uczyć w naszym projekcie. Natomiast mieszkańcy miast partnerskich będą mieli możliwość obcować ze sztuką w czasie licznych wystaw, happeningów lub festiwalu sztuki oraz warsztatów organizowanych przez nasze szkoły.

            W czasie dwóch lat projektu zaplanowanych jest wiele spotkań nauczycieli i uczniów. Tym razem w Polsce 9 pedagogów ze szkół partnerskich pracowało nad dokumentacją projektu. To pierwsze spotkanie było konieczne, aby  dopracować wszystkie główne założenia projektu i szczegółowo omówić najbliższe zadania i organizację przyjazdu uczniów w listopadzie 2017. Ponadto omówiliśmy szczegóły Festiwalu Sztuki w Elblągu, który organizuje nasza szkoła.  Wyłoniliśmy laureata międzynarodowego konkursu na logo projektu -  wygrała Andreia Araújo. Rozmawialiśmy również o wdrażaniu projektu i metodach popularyzowania jego rezultatów, między innymi poprzez stworzenie strony internetowej. Spotkanie było długie, ale za to twórcze i owocne. Podczas konferencji zaplanowaliśmy działania na najbliższe 2 lata wytężonej pracy.

            W tym krótkim czasie jednak zdołaliśmy pokazać naszym gościom odrobinę naszego wspaniałego dziedzictwa kulturowego. Pojechaliśmy na wycieczkę do Gdańska, gdzie partnerzy zobaczyli Starówkę, Dom Uphagena, Muzeum Bursztynu i Solidarności. Z naszych lokalnych elbląskich zabytków najbardziej podobała im się Galeria El z wystawą Igora Przybylskiego „Pekaesy” i Ryszarda Tomczyka „Nadmiar Istnienia”,  Katedra Świętego Mikołaja i wizyta w muzeum. Zobaczyli tam film holograficzny o naszej historii, który wywarł na nich niesamowite wrażenie.

            Ogólnie mówiąc,  spotkanie było bardzo udane, zarówno pod względem wytężonej pracy jak i rozwoju kulturalnego, poznania Polski i jej obyczajów. Z niecierpliwością czekamy na przyjazd uczniów i dalsze wyzwania.

Koordynator projektu

Joanna Jastrzębska

 

WP 20171024 17 15 03 Pro

Wydarzenia

Newsletter

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
starosta.neb@powiatypolskie.pl
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 140747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski