preloader
Przejdź do treści.

Menu

Podczas sesji Rady Powiatu w Elblągu 28 czerwca zostały wręczone nagrody i wyróżnienia laureatom tegorocznej edycji powiatowego konkursu „Wieś z inicjatywą”.

 

W lutym 2017 r. Starosta Elbląski już po raz siódmy ogłosił konkurs „Wieś z inicjatywą” – edycja 2017. Celem konkursu było wyłonienie najbardziej aktywnych wsi, które w 2016 r. dzięki własnej, społecznej pracy mieszkańców wiele zmieniły w swoich miejscowościach.

 

Do konkursu w roku bieżącym przystąpiło 12 wsi zgłoszonych przez sołtysów lub wspólnie z organizacjami pozarządowymi działającymi w tych miejscowościach. Z gminy Młynary do konkursu zgłosiły się wsie: Karszewo, Sąpy, Nowe Monasterzysko, Zastawno i Kraskowo z gminy Elbląg – Myślęcin i Nowakowo, z gminy Gronowo Elbląskie – Jegłownik i Karczowiska Górne, z gminy Pasłęk – Aniołowo i Zielony Grąd, z gminy Milejewo - Zalesie.

 

Komisja konkursowa dokonała wizytacji terenowej wszystkich miejscowości i wytypowała wsie, które w jej ocenie przyczyniły się do zmiany wizerunku miejscowości, pobudzenia aktywności, gotowości do realizacji kolejnych pomysłów oraz troski o dobro wspólne.

 

Łącznie od 2011 r. tj. od chwili ogłoszenia konkursu „Wieś z inicjatywą” stanęło do rywalizacji 45 miejscowości, tj. 26% wszystkich wsi sołeckich w powiecie elbląskim. Niektóre wsie zgłaszały się do konkursu parokrotnie, co spowodowało, że komisja konkursowa przeprowadziła łącznie 88 wizytacji wsi zgłoszonych do konkursu.

 

W 2017 r. komisja konkursowa przyznała pierwszą nagrodę w wysokości 7 tys. zł, drugą nagrodę w wysokości 5 tys. zł, trzecią nagrodę w wysokości 3 tys. zł, oraz cztery wyróżnienia po 1 tys. zł.

 

Wyróżnienie i nagrodę w wysokości 1 000 zł otrzymały:

 

Wieś Karszewo gm. Młynary (1 000 zł)

Wyróżnienie zostało przyznane m.in. za realizację zadania publicznego MiG Młynary przy finansowym wsparciu Zarządu Województwa W-M pt.: „Rajski podwórzec”, zakup kostki brukowej w celu utwardzenia terenu wokół świetlicy wiejskiej, organizację wielu imprez dla dzieci i osób dorosłych, m.in. choinki dla dzieci, Dnia Babci i Dziadka, Dnia Kobiet, spotkania Wielkanocnego mieszkańców, zabawy sylwestrowej, udział w przeglądzie Chórów i Zespołów Ludowych i Śpiewaczych „Kurlantka” w Stawigudzie, realizację cyklicznego zadania sołeckiego „Rajski podwórzec – Noc Świętojańska”, uczestnictwo w dożynkach gminnych oraz dożynkach powiatowych w Godkowie,

 

Wieś Zielony Grąd gm. Pasłęk ( 1 000 zł)

Wyróżnienie zostało przyznane za przeprowadzenie drenażu i równania terenu pod plac zabaw, budowę wiaty w centrum wsi, udział w festynie recyklingu, udział w festynie Sołectw – zajęcie I miejsca, oraz organizację Zabawy Mikołajkowej dla dzieci.

 

Wieś Kraskowo gm. Młynary ( 1 000zł)

Wyróżnienie zostało przyznane za wspólną inicjatywę mieszkańców – realizację projektu „Nasze miejsce, Nasz Eden” – zagospodarowanie działki w miejscowości Kraskowo jako miejsca do integracji i wypoczynku mieszkańców.

 

Wieś Karczowiska Górne gm. Gronowo Elbląskie (1 000zł)

Wyróżnienie zostało przyznane za realizację projektu : „Sołectwo Karczowiska Górne – Aktywną Wsią przez cały rok” (organizacja Dnia Babci i Dziadka, ferii zimowych dla dzieci i młodzieży, Dnia Kobiet, udział w akcji „Sprzątanie świata”, organizacja festynu rodzinnego „Na wesoło mama, tata i ja”).

 

III nagrodę w wysokości 3 000 zł otrzymała Wieś Sąpy gm. Młynary

Nagroda została przyznana za rewitalizację stawu położonego w Babiej Dolinie, realizację zajęć artystycznych w Sąpach w ramach projektu „Wiła Wianki i Nasza Dolina”, powstanie 4 kompleksów giga puzzli wioski tematycznej, organizację zabawy choinkowej dla najmłodszych oraz kuligu dla małych i dużych mieszkańców wsi, udział i prowadzenie warsztatów decoupage podczas Pikniku Rodzinnego w Młynarach, zakup 20 flag tematycznych Sąpy – Babia Dolina, powstanie i montaż kolejnej rzeźby „baby” w wiosce tematycznej, zakup namiotu wioski tematycznej, udział Zagrody Edukacyjnej i wioski tematycznej w Wojewódzkich Dożynkach w Olsztynku, realizacja III Turnieju rekreacyjno-sportowego „W pogoni za Babim Latem”. 

 

II nagrodę w wysokości 5 000 zł otrzymała Wieś Zalesie gm. Milejewo

Nagroda została przyznana za budowę siłowni plenerowej w ramach konkursu Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie pt. „Wieś Warmii i Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć”, organizację I Gminnego Dnia Dziecka dla dzieci z terenu Gminy Milejewo, organizację wizyt studyjnych w Wiosce Smerfów dla dzieci z elbląskich szkół, odnowienie przystanku autobusowego i położenie kostki brukowej wokół niego, organizację ferii zimowych oraz realizację zajęć edukacyjno- animacyjnych z elementami profilaktyki – STOP DOPALACZOM, promocję Wioski Smerfów i Gminy Milejewo na III Wojewódzkim Forum Odnowy Wsi zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie.

 

I nagrodę w wysokości 7 000 zł otrzymała Wieś Aniołowo gm. Pasłęk

Nagroda została przyznana za realizację licznych inwestycji poprawiających bezpieczeństwo miejscowości oraz jej estetykę jak: wzmocnienie skarpy potoku Aniołowo wraz z obłożeniem kamieniem przepustów, utwardzenie ścieżki do świetlicy wiejskiej i studni w centrum wioski, wkomponowanie w krajobraz wsi dużej ilości kwiatów i drzew, podjęcie starań o wpisanie oferty „Anielskiej wioski tematycznej” do ogólnopolskiej sieci „Gospodarstwa edukacyjne” oraz „anielskich ruchańców” na listę produktów tradycyjnych, realizację projektu „Aktywność mieszkańców Aniołowa drogą do lepszego życia we wsi”, udział ze swoim stoiskiem w Dożynkach Prezydenckich w Spale oraz Międzynarodowych Targach „Agrotravel” w Kielcach, organizację cyklicznych imprez dla dzieci i osób dorosłych jak: Dzień Dziecka, Dzień Kobiet, „Andrzejki” i inne, organizację warsztatów szkoleniowych i zajęć edukacyjnych dla dzieci ze szkół i przedszkoli, otwartość na współpracę z innymi wsiami, kontynuację partnerstwa z Francją, promocję swoich osiągnięć w kraju i za granicą.

 

Nie dało się nagrodzić wszystkich wsi uczestniczących w konkursie i dlatego wsie : Zastawno gm. Młynary, Nowe Monasterzysko gm. Młynary, Jegłownik gm. Gronowo Elbląskie, Myślęcin gm. Elbląg i Nowakowo gm. Elbląg za udział w konkursie i działalność na rzecz poprawy jakości życia w swoich „małych ojczyznach” otrzymały podziękowania i pamiątkowe publikacje.

 

Wszystkie wsie sołeckie uczestniczące w konkursie zasługują na uznanie i szacunek za ich trud i społeczną aktywność na rzecz poprawy swojego wizerunku, działania aktywizujące i integrujące mieszkańców, dbałość o zachowanie dziedzictwa kulturowego. Dlatego wszystkim gratulujemy, życzymy sukcesów i pomysłów na realizację kolejnych projektów. Warto dzielić się z innymi swoją lokalną aktywnością i pomysłami, zarażać do działań i mieć satysfakcję z efektów wspólnej pracy.

 

Zapraszamy wszystkie wsie sołeckie powiatu elbląskiego do udziału w kolejnej edycji konkursu w 2018 r.

 

Gabriela Effenberg

 

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Newsletter

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
starosta.neb@powiatypolskie.pl
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 140747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski