preloader
Przejdź do treści.

Menu

Do Jarmarku św. Bartłomieja zostały dwa miesiące, tymczasem Kuźnia Pruska odwiedza kolejne miejscowości powiatu elbląskiego, w których wspólnie z mieszkańcami gra w pruskie kręgle, „jeździ” na nartach Króla Bolka, strzela z łuku oraz chodzi na szczudłach. Stowarzyszenie przybliża dawne zwyczaje, rozrywki i bez zadęcia popularyzuje zapomnianą historię naszego regionu.

Wszystkie zajęcia organizowane przez stowarzyszenie są bezpłatne. Rychliki gościły Kuźnię 1 czerwca, podczas Sportowego Dnia Rodziny zorganizowanego przez Zespół Szkół w Rychlikach. 11 czerwca Kuźnia urzędowała w Młynarach, na Pikniku Rodzinnym "Dobrze Być Razem", zorganizowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Gminy Młynary oraz Zespół Szkół w Młynarach. W sumie zaplanowano cztery takie przedjarmarkowe spotkania.

Wyjazdy do kolejnych miejscowości są częścią projektu „Jarmark św. Bartłomieja”, dofinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Elblągu. Kuźnia Pruska postawiła sobie za cel przybliżenie historii regionu w atrakcyjnej formie, dalekiej od akademickich wywodów i zamkniętych sal wykładowych. Spotyka się z mieszkańcami na wolnym powietrzu, pozwalając doświadczyć historii na własnej skórze, jako zabaw, atrakcyjnych zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych – całych rodzin.

Spotkania na szczudłach, przy dawnych grach i w średniowiecznych strojach to budowa więzi dzisiejszych mieszkańców z zapomnianym dziedzictwem kulturowym regionu. Jak wskazuje stowarzyszenie, ta więź wymaga rekonstrukcji. Większość z nas pochodzi z najróżniejszych stron, mało kto ma lokalne korzenie. Zaczynamy jako społeczność dopiero je zapuszczać. Spotkania to także wymiana doświadczeń między miejscowymi organizacjami pozarządowymi, bo razem można więcej.

Finałem projektu będzie sierpniowy Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku. – Zaproszone organizacje zaprezentują swoje stoiska, będzie można zapoznać się z ich działalnością, wziąć dobry przykład z ich aktywności i być może znaleźć pomysł na działania dla siebie i aktywność w swojej okolicy – zapowiada SWAL Kuźnia Pruska

Projekt „Jarmark św Bartłomieja” jest dofinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Elblągu.

 

Wydarzenia

Newsletter

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
starosta.neb@powiatypolskie.pl
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 140747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski