Tegoroczna, ósma już, Powiatowa Konferencja „Bezpieczna szkoła” odbyła się 12 grudnia w Zespole Szkół w Pasłęku. Wzięli w niej udział dyrektorzy szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z powiatu elbląskiego, nauczyciele, pedagodzy szkolni oraz licznie przybyli przedstawiciele samorządów uczniowskich i rodzice uczniów.

Przybyli też zaproszeni goście – przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, Komisariatu Policji w Pasłęku, Placówki Straży Granicznej w Elblągu, Straży Pożarnej wElblągu oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych z Elbląga i Pasłęka.

Konferencja miała na celu podsumowanie realizacji, w 2013 roku, działań w ramach programu „Bezpieczny powiat elbląski” w segmencie pn. „Bezpieczna szkoła”.

Na wstępie, uczennice Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym, zaprezentowały spektakl profilaktyczno-edukacyjny pt. „Facebook”, który został odebrany przez uczestników konferencji z dużym zainteresowaniem.

Podczas konferencji, Małgorzata Zabiełło, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2 w Elblągu , wygłosiła wykład nt. „Wpływ mediów społecznościowych na jakość życia psychicznego młodego człowieka”.

Marcelina Tatarynowicz z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pasłęku zaprezentowała wyniki badań ankietowych uczniów I i II klas gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu elbląskiego. Badaniami objęto 994 uczniów. Wynika znich, że 77% respondentów czuje się w swoich szkołach bezpiecznie.

Sierżanci sztabowi: Radosław Grabowski i Tomasz Bielski, z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, w prezentacji pt. „Cyberprzemoc” zapoznali zebranych zodpowiedzialnością karną wynikającą ze stosowania przemocy poprzez ogólnodostępne portale społecznościowe.

Podkomisarz Robert Papierowski z Komisariatu Policji w Pasłęku omówił profilaktykę zapobiegania przestępczości poprzez właściwą organizację i kształtowanie przestrzeni publicznej wokół szkół i na osiedlach mieszalnych w ramach projektu „Bezpieczne przestrzenie”.

Następnie, Gabriela Effenberg, naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Elblągu, w oparciu o sprawozdania złożone przez poszczególne placówki oświatowe i inne jednostki realizujące program, dokonała podsumowania realizacji programu „Bezpieczna szkoła” w roku 2013. Zwróciła uwagę na zwiększającą się liczbę działań, prowadzonych w szkołach i placówkach oświatowych na rzecz bezpieczeństwa, w tym wzrost liczby zajęć pozalekcyjnych, adresowanych do uczniów, realizowanych w ramach środków z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, instalowanie monitoringu wizyjnego, szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Podkreśliła rolę rodziców i opiekunów w działaniach poprawiających bezpieczeństwo uczniów na terenie szkół oraz w drodze do i ze szkoły.

Podziękowała Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu, Placówce Straży Granicznej wElblągu, Straży Pożarnej wElblągu, Poradniom Psychologiczno-Pedagogicznym zElbląga i Pasłęka oraz Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego w Elblągu i wszystkim innym instytucjom wspierającym działania dyrektorów szkół i placówek oświatowych wzakresie bezpieczeństwa uczniów.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: VIII Powiatowa Konferencja „Bezpieczna szkoła”
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: VIII Powiatowa Konferencja „Bezpieczna szkoła”
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: VIII Powiatowa Konferencja „Bezpieczna szkoła”
Zdjęcie numer 4 galerii dla artykułu: VIII Powiatowa Konferencja „Bezpieczna szkoła”