preloader
Przejdź do treści.

Menu

Damian Pawłyk, uczeń Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku, laureat konkursu Fundacji „Młody hodowca”, dzieli się swoimi doświadczeniami ze szkolenia Europejskiej Szkoły Młodych Hodowców w belgijskim Battice, które było nagrodą w konkursie.

O fundacji Młody Hodowca dowiedziałem się od kolegi. Postanowiłem wziąć udział w konkursie, w którym główną nagrodą było wyszkolenie w zakresie pielęgnacji bydła podczas Europejskiej Szkoły Młodych Hodowców w Battice European Young Breeders School) w dniach 2-6.09.2015 r.

Udało mi się wygrać konkurs i pierwszy raz wziąłem udział w Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu, która odbywała się w dniach 13-17 maja 2015 r. Na miejscu pod opieką pani Agnieszki Jończyk nauczyłem się, jakich urządzeń używać podczas przygotowania zwierząt do wystawy, poznałem również zasady opieki nad nimi.

Kolejna wystawa odbyła się w Starym Polu. Podczas niej nauczyłem się podstawowych technik strzyżenia i oprowadzania. Zwierzęta, które przygotowywałem z innymi uczestnikami, pochodziły z gospodarstwa rolnego „FORTUNE” w Cieszymowie Wielkim.

Wystawa w Minikowie dobywała się w dniach 4-5 lipca 2015 r. Tam miałem okazję oprowadzać jałówkę po ringu oraz częściowo samodzielnie mogłem przygotować i zaopiekować się jałówką biorącą udział w wystawie.

W dniach 15-16 sierpnia 2015 r. uczestniczyłem w szkoleniu w Kosieradach Wielkich, które odbyło się w Lecznicy Weterynaryjnej Rozrodu i Chorób Bydła Piotra Skup. Na tym szkoleniu wraz z innymi uczestnikami uczyliśmy się, jak myć, strzyc, oprowadzać i karmić sztuki wystawowe. Zapoznaliśmy się z rutyną wystawową, czyli zasadami, które stosuje się przy każdym przygotowaniu bydła. Kurs zakończył się otrzymaniem od Prezesa Fundacji pani Agnieszki Jończyk dyplomu potwierdzającego ukończenie szkolenia.

Podsumowaniem wszystkich wystaw i szkoleń był wyjazd do belgijskiej miejscowości Battice w dniach 2-6 września 2015, gdzie odbywała się międzynarodowa szkoła młodych hodowców – European Young Breeders School.

Szkoła w Belgii przygotowuje młode osoby w wieku od 12 do 25 lat do profesjonalnej opieki nad zwierzętami podczas wystaw, pokazów i aukcji. Kilkudniowy kurs nie należy do najłatwiejszych, gdyż plan dnia jest bardzo napięty i solidnie zorganizowany przez prowadzących szkołę. Na European Young Breeders School nauczają najlepsi wykładowcy - praktycy z Europy i z Kanady. Mój zespół tworzyło wraz ze mną 5 osób i opiekun – pan Bogumił Sobczyński, który wspierał nas mentalnie i językowo.

Do Belgii wyjechałem we wtorek. W środę, po przywitaniu przez organizatorów, odbyły się pierwsze zajęcia. Każdy z uczestników poszedł zobaczyć zwierzę - jałówkę, której miał być opiekunem. Na początku należało spędzić przy niej chwilę, po to by się z nią oswoić.

Pierwszym naszym obowiązkiem było umycie jałówek. Każdy się śpieszył z myciem, wszyscy byli mokrzy, z gumaków musiałem wylewać wodę, ale każdy z uśmiechem na twarzy wykonywał powierzone mu obowiązki. Była bardzo fajna atmosfera. Nauczyciele byli bardzo mili, zawsze mogliśmy liczyć na ich pomoc i wsparcie. Niezapomniane chwile to czuwanie przy zwierzętach w nocy przed wystawą.

Wyjazd do EYBS pozostawił wiele pozytywnych emocji i wspomnień, niektórym zapadły w pamięć także nowe smaki krewetki z kiełkami oraz stek mocno krwisty, który nie każdemu smakował, ale co zrobić, jak nigdzie w pobliżu nie było sklepu). W czasie pobytu w Belgii wiele się nauczyłem, co będę w stanie wykorzystać podczas wystaw w naszym kraju. Poznałem nowych ludzi. Szkoła belgijska była dla mnie sprawdzianem moich umiejętności. Dowiedziałem się, co muszę poprawić w swoich przyszłych występach. Indywidualne traktowanie przez sędziego, który podchodził i pokazywał, na co należy bardziej zwracać uwagę, pozwoliło mi na lepsze dostrzeganie własnych błędów, które będę się starał poprawiać.

European Young Breeders School zakończyła się wręczeniem każdemu uczestnikowi dyplomu potwierdzającego ukończenie Europejskiej Szkoły Młodych Hodowców.

Damian Pawłyk

uczeń klasy IV technikum

kształcącego w zawodzie

technik agrobiznesu

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Przygoda życia dzięki Fundacji „Młody hodowca”
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Przygoda życia dzięki Fundacji „Młody hodowca”
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Przygoda życia dzięki Fundacji „Młody hodowca”
Zdjęcie numer 4 galerii dla artykułu: Przygoda życia dzięki Fundacji „Młody hodowca”
Zdjęcie numer 5 galerii dla artykułu: Przygoda życia dzięki Fundacji „Młody hodowca”
Zdjęcie numer 6 galerii dla artykułu: Przygoda życia dzięki Fundacji „Młody hodowca”

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Newsletter

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
starosta.neb@powiatypolskie.pl
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 140747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski