preloader
Przejdź do treści.

Menu

Zespół Szkół w Pasłęku rozpoczął od września 2014 r. roczną współpracę międzynarodową w ramach programu unijnego eTwinning.

Na początku roku szkolnego w Gdańsku odbyło się spotkanie kontaktowe w języku angielskim dla nauczycieli z wielu państw Unii Europejskiej oraz krajów stowarzyszonych. Reprezentowałem tam Zespół Szkół w Pasłęku. Spotkanie to, stało się okazją do znalezienia partnerów zagranicznych w celu tworzenia wspólnych projektów uczniowskich z użyciem technologii informacyjno-komunikacyjnych. Podczas tego spotkania poznałem Irinę Fihol z Białej Cerkwii Ukraina z którą postanowiliśmy opracować wspólny projekt w języku rosyjskim. Nawiązałem również kontakt z nauczycielami z Litwy –Editą Kazakevič ūté Marjampolo) oraz z Mołdawii – Angelą Zeama Soroka) poprzez stronę internetową programu.

W ten sposób rozpoczęliśmy tworzenie projektu, który nazwaliśmy „My i Wy – Europejczycy”, który to tytuł jest symbolem wsparcia Polski i Litwy dla integracji europejskiej Ukrainy i Mołdawii. Każdy z nauczycieli pracuje z grupą uczniów, realizując założenia projektu, a sami nauczyciele regularnie spotykają się wirtualnie dzięki programowi Skype. W polskiej grupie jest 14 uczniów z klas drugich, którzy uczęszczają na zajęcia zaawansowane języka rosyjskiego.

Do końca pierwszego semestru bieżącego roku szkolnego udało nam się wykonać następujące zadania przy użyciu języka rosyjskiego:

- we wrześniu opracowaliśmy założenia projektu i wszyscy zostali zarejestrowani na stronie internetowej programu eTwinning;

- w październiku uczniowie przygotowali trzy plakaty, którego hasłem było „Co wiemy o… Litwie, Mołdawii i Ukrainie)? Na plakatach uczniowie umieszczali zdjęcia i opisy charakterystycznych aspektów kulturowych poszczególnych państw. Oprócz wersji papierowej, przygotowano prezentacje w programie Prezi;

- w listopadzie przygotowaliśmy zestaw cech łączących wszystkie państwa w zadaniu „Co jest podobne w naszych kulturach?” i umieściliśmy je na stronie projektu;

- w grudniu uczniowie opracowali prezentacje multimedialne w programie Prezi „Boże Narodzenie w naszym państwie”, a ponadto tradycyjną pocztą wysyłali własnoręcznie przygotowane przez siebie kartki świąteczne. Dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Pasłęku, wysłaliśmy do zaprzyjaźnionych trzech szkół foldery o naszym mieście w języku angielskim i niemieckim;

- w styczniu wszystkie państwa przygotowały film „Wirtualny spacer po naszej szkole”, aby można było zobaczyć w jakich warunkach kształcą się nasi przyjaciele. Ponadto na Facebooku została założona grupa projektu, aby móc poznawać się, prezentować efekty współpracy i lepiej kontaktować się z członkami projektu.

Co jeszcze przed nami? W lutym planujemy zorganizowanie wideokonferencji, podczas której każdy uczeń będzie miał możliwość przedstawienia się i powiedzenia o tym, jakie ma pasje i zainteresowania. W tym samym miesiącu uczniowie przygotują zadanie „Pocztówka z naszego państwa”, które polega na stworzeniu albumu, prezentującego najbardziej znane zabytki kraju. Albumy papierowe prześlemy do współpracujących szkół, a wersje elektroniczne w PDF umieścimy na stronie projektu. Dzięki temu każdy będzie mógł lepiej poznać dziedzictwo kulturowe poszczególnych państw. W marcu planujemy zorganizowanie forum internetowego w postaci czatu, podczas którego uczniowie będą poruszali temat „Współczesne problemy naszych państw”. W kwietniu natomiast przygotujemy film, na którym zaprezentujemy jedną ze znanych pieśni ludowych i jeśli się uda wykonamy ją w strojach regionalnych. W maju natomiast planujemy przygotowanie słownika polsko-rosyjsko-litewsko-ukraińsko-mołdawskiego, który stanie się podstawą do stworzenia gry dydaktycznej. Dzięki temu zadaniu poznamy odpowiedniki najczęściej używanych słów w każdym języku w formie zabawy. Czerwiec zakończy naszą pracę przy projekcie. Być może w trakcie jego trwania pojawią się nowe pomysły, które będziemy realizować.

Jest nadzieja również na to, że w przyszłości uda nam się zorganizować wymianę młodzieży z tymi państwami. Niestety, w obecnym stanie prawnym przepisów unijnych, państwa tzw. Erasmus Plus Ukraina i Mołdawia) nie mogą starać się o dofinansowanie na wymianę młodzieży, a do tego sytuacja polityczna na Ukrainie nie pozwala na takie działania. Natomiast jest duża szansa na zorganizowanie wymiany z Litwą, nad czym obecnie pracujemy. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w projekcie, z zaangażowaniem wykonują poszczególne zadania, chcą pokazać siebie, szkołę i nasze państwo z jak najlepszej strony.

Poniżej znajduje się filmik o naszej szkole oraz link do strony internetowej projektu, na której znajdą Państwo opis zadań, ich efekty i zdjęcia.

koordynator projektu – Tomasz Rozenbajgier

strona projektu: http://twinspace.etwinning.net/935

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Newsletter

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
starosta.neb@powiatypolskie.pl
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 140747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski