W tym roku gospodarzem obchodów Powiatowego Dnia Działacza Kultury był Urząd Gminy w Markusach. Spotkanie zorganizowane 27 maja w świetlicy wiejskiej w Markusach było doskonałą okazją do podsumowania osiągnięć środowiska związanego z upowszechnianiem kultury w powiecie elbląskim. Ważnym elementem spotkania było wręczenie honorowych odznak „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dorocznych Nagród Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Imprezie towarzyszyła wystawa, na której zaprezentowano dorobek lokalnych artystów z gminy Markusy. Obok malarstwa i grafiki podziwiać można było rękodzieło, jak również poezję i prozę autorstwa lokalnych twórców. Wiele miejsca w swoich okolicznościowych wystąpieniach działalności lokalnych artystów poświęcili starosta Sławomir Jezierski i wójt Wacław Wielesik, nie szczędząc pochwał pod adresem twórców za ich zaangażowanie w przekazywanie młodemu pokoleniu dziedzictwa kulturowego tego regionu.
W części artystycznej wystąpiły zespoły z gminy Markusy: zespół wokalny z Gimnazjum w Stankowie oraz ludowe grupy wokalno-taneczne „Szuwarki” i „Szuwary”.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał odznaki honorowe
„Zasłużony dla Kultury Polskiej” następującym osobom:
„Zasłużony dla Kultury Polskiej” następującym osobom:
Halina Mackiewicz gm. Pasłęk) - od 20 lat jest członkinią zespołu folklorystycznego, najpierw pod nazwą „Dziad i Baba”, a obecnie „Pasłęczanie”. Od pięciu lat pełni w zespole funkcję kierownika i jest jego ważnym „filarem” artystycznym. Tańcząc i śpiewając propaguje w kraju i za granicą folklor warmiński. Wraz z zespołem uczestniczy regularnie w Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiego Ruchu Seniorów w Bydgoszczy, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Występowała w Sankt Petersburgu, Wilnie, Trokach, w Niemczech , Itzehoe, Hamburgu i Volsburgu. Halina Mackiewicz swoim talentem artystycznym i umiejętnościami organizacyjnymi jako kierownik przyczyniła się do rozwoju i osiągnięć zespołu „Pasłęczanie”.
Zygmunt Prończyk gm. Pasłęk) - w 1969 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. W latach 1970-1975 pracował jako instruktor plastyki w Powiatowym Domu Kultury w Pasłęku. W 1975 r. podjął pracę w Teatrze Dramatycznym w Elblągu jako scenograf i w latach 1979-1983 studiował malarstwo w PWSP w Gdańsku. Przez 25 lat pracy w charakterze scenografa opracował około 50 projektów scenografii do sztuk teatralnych i spektakli. Jest czynnym członkiem ZPAP, wystawia swoje prace w kraju i za granicą , indywidualnie i zbiorowo. Posiada Srebrny Krzyż Zasługi i Odznakę Za Zasługi dla Województwa Elbląskiego.
Sylwetki laureatów Nagrody Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w roku 2011
Jan Antoni Kierszka gm. Markusy) - od 1953 r. jest członkiem OSP. Organizował zespół pieśni i tańca przy OSP w Gronowie Elbląskim. Obecnie jest prezesem OSP Krzewsk. Działając w Stowarzyszeniu Pomocy Humanitarnej im. św. Łazarza „Lazarus” nawiązał współpracę z jej niemieckim odpowiednikiem, zakonem Joannitów w Niemczech i ich fundacjami. Maluje akwarele o tematyce historycznej i ludowej. Napisał książkę „Mity i legendy Prusów”, której egzemplarze zostały podarowane szkolnym bibliotekom w gminie Markusy.
Dorota Klarecka gm. Pasłęk) - pracuje od 5 lat w Świetlicy Ponadlokalnej w Drulitach. Organizuje imprezy i uroczystości, pikniki rodzinne, wycieczki, wyjazdy na basen do Stawigudy. Dzieci biorą udział w ogólnopolskich festiwalach wokalnych i tanecznych. Jako jedyna świetlica w województwie została zaproszona do udziału w projekcie „Nakręcamy wyobraźnię”. Sama pisze projekty i pozyskuje fundusze z różnych fundacji. Wykazuje się dużym zaangażowaniem w pracy i chęcią niesienia pomocy dzieciom.
Jan Lewdorowicz gm. Pasłęk) - zajmuje się malarstwem sztalugowym, akwarelowym, batikiem, rysunkiem satyrycznym i grafiką użytkową. Prace prezentował na wystawach indywidualnych w Pasłęku 2002 r. Elblągu 2005 r.) i Olsztynie 2006 r.). Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych twórców środowisk wrocławskiego, toruńskiego, elbląskiego i olsztyńskiego. Od 1996 r. organizuje międzynarodowe plenery malarsko-rzeźbiarskie dla twórców profesjonalnych. Jego inicjatywą są „Artystyczne Spotkania Zamkowe” w Pasłęku, których celem jest prezentacja twórczości estradowej i towarzyszącej jej twórczości plastycznej.
Iwona Matukiewicz gm. Pasłęk) - pracuje jako nauczycielka od 1997 r. Swój wolny czas poświęca dla dzieci i młodzieży, dbając o ich rozwój pod względem wokalnym i plastycznym. Społecznie opiekuje się zespołem „Forte”. Jej podopieczni osiągają sukcesy w licznych konkursach plastycznych i wokalnych na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Inicjuje i organizuje wiele konkursów oraz wydarzeń artystycznych dla dzieci i młodzieży z gminy Pasłęk, aktywnie współdziałając w tym zakresie z innymi instytucjami i organizacjami. Sama śpiewa w parafialnym chórze przy parafii św. Józefa „Carmen Gregorianum”, z którym bierze udział w licznych koncertach, przeglądach i konkursach.
Barbara Turzyńska gm. Markusy) - od 1983 r. jest kierownikiem Biblioteki Publicznej gminy Markusy. Od tego czasu zajmuje się upowszechnianiem kultury poprzez m.in.: organizowanie imprez kulturalno-oświatowych, coroczny konkurs recytatorski, udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, spotkania autorskie, realizację licznych projektów kulturalnych na rzecz mieszkańców gminy Markusy. Promuje korzystanie z Internetu wśród seniorów, pozyskuje środki pozabudżetowe na rozwój Biblioteki Publicznej gminy Markusy, założyła trzy „Kluby seniora” i bierze czynny udział w ich funkcjonowaniu.
Ludowy Zespół „Nadwiślanie” gm. Elbląg , nagroda zespołowa) - zespół powstał w listopadzie 2005 r. przy GOK w Komorowie Żuławskim. Zadebiutował w 2006 r. na XXII Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach, zdobywając wyróżnienie. Najważniejsze nagrody i wyróżnienia ostatnich lat to:
- 2007 r. , nagroda firmy Royal na XXIII Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach oraz I m-ce na XXIV Regionalnych Prezentacjach Artystycznych Zespołów Wiejskich w Sztumie;
-2008 r. , nagroda Banku Spółdzielczego na XXIV Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach;
- 2009 r. , III m-ce na Regionalnym Przeglądzie Folkloru w Przezmarku; I m-ce na V Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Euroregionu Bałtyk w Elblągu; I m-ce w XXV Regionalnych Prezentacjach Artystycznych Zespołów Wiejskich w Sztumie; wyróżnienie na XXV Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach;
- 2010 r. , II m-ce w II Regionalnym Festiwalu Folkloru w Przezmarku; Grand Prix , nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Puchar Wojewody Mariana Podziewskiego na XXVI Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach.
Ponadto zespół występuje na uroczystościach lokalnych, powiatowych i wojewódzkich, takich jak dożynki, Skarby Depresji, Dzień Kobiet, Dzień Działacza Kultury, Dzień Seniora, itp. W ramach współpracy z Towarzystwem Polsko-Norweskim zespół otrzymał zaproszenie na tournée do Norwegii w dniach 10-19.05.2011 r.