Przejdź do treści.

W tym roku gospodarzem obchodów Powiatowego Dnia Działacza Kultury był Urząd Gminy w Markusach. Spotkanie zorganizowane 27 maja w świetlicy wiejskiej w Markusach było doskonałą okazją do podsumowania osiągnięć środowiska związanego z upowszechnianiem kultury w powiecie elbląskim. Ważnym elementem spotkania było wręczenie honorowych odznak „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dorocznych Nagród Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Imprezie towarzyszyła wystawa, na której zaprezentowano dorobek lokalnych artystów z gminy Markusy. Obok malarstwa i grafiki podziwiać można było rękodzieło, jak również poezję i prozę autorstwa lokalnych twórców. Wiele miejsca w swoich okolicznościowych wystąpieniach działalności lokalnych artystów poświęcili starosta Sławomir Jezierski i wójt Wacław Wielesik, nie szczędząc pochwał pod adresem twórców za ich zaangażowanie w przekazywanie młodemu pokoleniu dziedzictwa kulturowego tego regionu.
W części artystycznej wystąpiły zespoły z gminy Markusy: zespół wokalny z Gimnazjum w Stankowie oraz ludowe grupy wokalno-taneczne „Szuwarki” i „Szuwary”.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał odznaki honorowe
„Zasłużony dla Kultury Polskiej” następującym osobom:
Halina Mackiewicz gm. Pasłęk) - od 20 lat jest członkinią zespołu folklorystycznego, najpierw pod nazwą „Dziad i Baba”, a obecnie „Pasłęczanie”. Od pięciu lat pełni w zespole funkcję kierownika i jest jego ważnym „filarem” artystycznym. Tańcząc i śpiewając propaguje w kraju i za granicą folklor warmiński. Wraz z zespołem uczestniczy regularnie w Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiego Ruchu Seniorów w Bydgoszczy, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Występowała w Sankt Petersburgu, Wilnie, Trokach, w Niemczech , Itzehoe, Hamburgu i Volsburgu. Halina Mackiewicz swoim talentem artystycznym i umiejętnościami organizacyjnymi jako kierownik przyczyniła się do rozwoju i osiągnięć zespołu „Pasłęczanie”.
Zygmunt Prończyk gm. Pasłęk) - w 1969 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. W latach 1970-1975 pracował jako instruktor plastyki w Powiatowym Domu Kultury w Pasłęku. W 1975 r. podjął pracę w Teatrze Dramatycznym w Elblągu jako scenograf i w latach 1979-1983 studiował malarstwo w PWSP w Gdańsku. Przez 25 lat pracy w charakterze scenografa opracował około 50 projektów scenografii do sztuk teatralnych i spektakli. Jest czynnym członkiem ZPAP, wystawia swoje prace w kraju i za granicą , indywidualnie i zbiorowo. Posiada Srebrny Krzyż Zasługi i Odznakę Za Zasługi dla Województwa Elbląskiego.
Sylwetki laureatów Nagrody Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w roku 2011
Jan Antoni Kierszka gm. Markusy) - od 1953 r. jest członkiem OSP. Organizował zespół pieśni i tańca przy OSP w Gronowie Elbląskim. Obecnie jest prezesem OSP Krzewsk. Działając w Stowarzyszeniu Pomocy Humanitarnej im. św. Łazarza „Lazarus” nawiązał współpracę z jej niemieckim odpowiednikiem, zakonem Joannitów w Niemczech i ich fundacjami. Maluje akwarele o tematyce historycznej i ludowej. Napisał książkę „Mity i legendy Prusów”, której egzemplarze zostały podarowane szkolnym bibliotekom w gminie Markusy.
Dorota Klarecka gm. Pasłęk) - pracuje od 5 lat w Świetlicy Ponadlokalnej w Drulitach. Organizuje imprezy i uroczystości, pikniki rodzinne, wycieczki, wyjazdy na basen do Stawigudy. Dzieci biorą udział w ogólnopolskich festiwalach wokalnych i tanecznych. Jako jedyna świetlica w województwie została zaproszona do udziału w projekcie „Nakręcamy wyobraźnię”. Sama pisze projekty i pozyskuje fundusze z różnych fundacji. Wykazuje się dużym zaangażowaniem w pracy i chęcią niesienia pomocy dzieciom.
Jan Lewdorowicz gm. Pasłęk) - zajmuje się malarstwem sztalugowym, akwarelowym, batikiem, rysunkiem satyrycznym i grafiką użytkową. Prace prezentował na wystawach indywidualnych w Pasłęku 2002 r. Elblągu 2005 r.) i Olsztynie 2006 r.). Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych twórców środowisk wrocławskiego, toruńskiego, elbląskiego i olsztyńskiego. Od 1996 r. organizuje międzynarodowe plenery malarsko-rzeźbiarskie dla twórców profesjonalnych. Jego inicjatywą są „Artystyczne Spotkania Zamkowe” w Pasłęku, których celem jest prezentacja twórczości estradowej i towarzyszącej jej twórczości plastycznej.
Iwona Matukiewicz gm. Pasłęk) - pracuje jako nauczycielka od 1997 r. Swój wolny czas poświęca dla dzieci i młodzieży, dbając o ich rozwój pod względem wokalnym i plastycznym. Społecznie opiekuje się zespołem „Forte”. Jej podopieczni osiągają sukcesy w licznych konkursach plastycznych i wokalnych na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Inicjuje i organizuje wiele konkursów oraz wydarzeń artystycznych dla dzieci i młodzieży z gminy Pasłęk, aktywnie współdziałając w tym zakresie z innymi instytucjami i organizacjami. Sama śpiewa w parafialnym chórze przy parafii św. Józefa „Carmen Gregorianum”, z którym bierze udział w licznych koncertach, przeglądach i konkursach.
Barbara Turzyńska gm. Markusy) - od 1983 r. jest kierownikiem Biblioteki Publicznej gminy Markusy. Od tego czasu zajmuje się upowszechnianiem kultury poprzez m.in.: organizowanie imprez kulturalno-oświatowych, coroczny konkurs recytatorski, udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, spotkania autorskie, realizację licznych projektów kulturalnych na rzecz mieszkańców gminy Markusy. Promuje korzystanie z Internetu wśród seniorów, pozyskuje środki pozabudżetowe na rozwój Biblioteki Publicznej gminy Markusy, założyła trzy „Kluby seniora” i bierze czynny udział w ich funkcjonowaniu.
Ludowy Zespół „Nadwiślanie” gm. Elbląg , nagroda zespołowa) - zespół powstał w listopadzie 2005 r. przy GOK w Komorowie Żuławskim. Zadebiutował w 2006 r. na XXII Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach, zdobywając wyróżnienie. Najważniejsze nagrody i wyróżnienia ostatnich lat to:
- 2007 r. , nagroda firmy Royal na XXIII Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach oraz I m-ce na XXIV Regionalnych Prezentacjach Artystycznych Zespołów Wiejskich w Sztumie;
-2008 r. , nagroda Banku Spółdzielczego na XXIV Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach;
- 2009 r. , III m-ce na Regionalnym Przeglądzie Folkloru w Przezmarku; I m-ce na V Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Euroregionu Bałtyk w Elblągu; I m-ce w XXV Regionalnych Prezentacjach Artystycznych Zespołów Wiejskich w Sztumie; wyróżnienie na XXV Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach;
- 2010 r. , II m-ce w II Regionalnym Festiwalu Folkloru w Przezmarku; Grand Prix , nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Puchar Wojewody Mariana Podziewskiego na XXVI Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach.
Ponadto zespół występuje na uroczystościach lokalnych, powiatowych i wojewódzkich, takich jak dożynki, Skarby Depresji, Dzień Kobiet, Dzień Działacza Kultury, Dzień Seniora, itp. W ramach współpracy z Towarzystwem Polsko-Norweskim zespół otrzymał zaproszenie na tournée do Norwegii w dniach 10-19.05.2011 r.
Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 4 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 5 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 6 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 7 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 8 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 9 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 10 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 11 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 12 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 13 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 14 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 15 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 16 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 17 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 18 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Polityka prywatnościRozumiem