W ramach realizowanego projektu „Dobre wykształcenie zawodowe gwarancją lepszego jutra” dofinansowanego ze środków UE młodzież ZSEiT w Pasłęku podczas ferii zimowych 27.01 – 08.02.2014r.) uczestniczyła w kursach zawodowych.
8 uczniów Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych wzięło udział w 60h kursie baristycznym. Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak pochodzenie i gatunek kawy wpływają na jej smak, poznali rodzaje napojów sporządzanych na bazie espresso oraz nauczyli się przygotowywać je we właściwy sposób. W drugiej części kursu uczniowie doskonalili swoje umiejętności dotyczące sztuki dekorowania kaw techniką latte art. Podczas szkolenia olbrzymi nacisk położono na część praktyczną.
Szkolenie przeprowadził wykwalifikowany barista Paweł Lenczewski z firmy ProCafe z Łodzi.
12 uczniów z klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych brało udział w 120 h kursie kelner – barman. Zajęcia odbywały się w dwóch blokach zadaniowych: barman oraz kelner. Słuchacze mieli możliwość zastosowania teorii w praktyce. Zapoznali się m.in. z wyposażeniem baru, organizacją pracy w barze, sylwetką barmana i kelnera, rodzajami napojów alkoholowych i sposobami ich mieszania, zasadami obsługi gości przez kelnera i organizacji imprez okolicznościowych oraz wyposażeniem sali konsumenckiej.
20 uczniów z zasadniczej szkoły zawodowej mechanik pojazdów samochodowych uczestniczyło w 120 h kursie komputerowej diagnostyki pojazdów samochodowych. Uczestnicy kursu pod czujnym okiem instruktorów mi. in. samodzielnie diagnozowali silniki, układy podwozi, bezpieczeństwa i komfortu jazdy, oceniali jakość płynów eksploatacyjnych, przydatność akumulatorów, wykonywali geometrię kół, samodzielnie przeprowadzali przegląd techniczny pojazdu oraz wypełniali niezbędną dokumentację techniczną. Kurs prowadzony był przez: Tomasza Grabowskiego, Dariusza Głowacza, Patryka Biłasa oraz Janusza Jankowskiego.
20 uczniów z zasadniczej szkoły zawodowej monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie uczestniczyło w 120 h kursie monter suchej zabudowy. Podczas kursu młodzież zapoznała się z elementami konstrukcji budynku, organizacją placu budowy i stanowisk roboczych oraz z narzędziami i sprzętem do montażu suchej zabudowy. W ramach ćwiczeń praktycznych uczniowie pod okiem instruktora montowali płyty na ścianach betonowych i murowanych, wykonali konstrukcję sufitu podwieszanego i poddasza użytkowego oraz układali wełnę mineralną między elementami stalowego stelażu.
Wszystkie kursy zakończyły się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Nabyte przez uczniów umiejętności zostały potwierdzone certyfikatami, które mogą w przyszłości stanowić wspaniałą rekomendację w trakcie poszukiwania pracy.
Koordynator projektu
Renata Groń