W dniu 2 lipca 2024 r. odbyły się Powiatowe dni Pola w powiecie elbląskim zorganizowane przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie.

Celem IV Warmińsko-Mazurskich Dni Pola było umożliwienie rolnikom porównania w warunkach lokalnych, czyli zbliżonych do występujących w ich gospodarstwach, potencjału odmian roślin uprawnych, systemów ochrony roślin i nawożenia.

W programie spotkania uwzględniono zarówno część teoretyczną jak i sesje praktyczne z udziałem ekspertów na demonstracjach roślinnych (poletkach uprawowych), co umożliwiło uczestnikom bezpośrednie zaangażowanie się i eksperymentowanie z różnymi technologiami i praktykami. Charakter wydarzenia umożliwia bezpośredni kontakt rolnik-naukowiec-doradca rolniczy, a samo spotkanie stanowi doskonałą okazję do wymiany doświadczeń między uczestnikami.

Część teoretyczna spotkania objęła wykład przedstawicieli nauki o tematyce dotyczącej technologii produkcji w kontekście założeń strategii rozwoju Unii Europejskiej.
W tegorocznej edycji udział wzięli przedstawiciele nauki z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (Pani prof. dr hab. inż. Bożena Kordan, Kierownik Katedry Entomologii, Fitopatologii i Diagnostyki Molekularnej na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W czasie spotkań polowych uczestnicy mieli możliwość konsultacji oraz wysłuchania ciekawych nowinek technologicznych ekspertów dziedzin rolniczych z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu, Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.