12 czerwca 2024r. w Bibliotece Publicznej w Pasłęku odbyło się niezwykłe spotkanie z historią, podczas którego dyrektor biblioteki Pan Piotr Adamczyk z wykształcenia historyk, rekonstruktor historyczny, edukator z zamiłowania badacz gier planszowych, poprowadził prelekcję dla uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy DPS „Krokus” we Władysławowie.

Wydarzenie to było okazją do głębszego poznania fascynującej historii Pasłęka.

Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia w historię miasta, która sięga czasów średniowiecza. Piotr Adamczyk, wykorzystując bogate doświadczenie i wiedzę, opowiadał o kluczowych momentach w dziejach Pasłęka. Wiele uwagi poświęcił pasłęckiemu zamkowi, omówił jego dzieje, architekturę oraz rolę, jaką pełnił w obronie regionu.

Kolejnym interesującym tematem była prezentacja pasłęckich legend, przedstawionych przez prowadzącego z ogromną pasją. Te barwne historie wprowadziły słuchaczy w świat lokalnych mitów i podań, ukazując bogactwo kulturowe regionu. Wystawa „Pasja zbierania” prezentowała różnorodne eksponaty: stare monety, zabytkowe dokumenty, czasopisma. Ważnym elementem spotkania była prezentacja starych zdjęć. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć, jak dzięki nowoczesnej technologii, możliwe jest zachowanie i udostępnienie cennych fotografii i dokumentów z przeszłości. Archiwum to stanowi niezwykle wartościowe źródło wiedzy o historii miasta i jego mieszkańcach.

Spotkanie z historią Pasłęka, prowadzone przez Pana Piotra Adamczyka, było dla uczestników inspirującym i edukacyjnym doświadczeniem. Dzięki zaangażowaniu i wiedzy prelegenta, podopieczni mogli lepiej poznać swoje miasto i jego historię, co z pewnością wzbogaciło ich wiedzę i zainteresowanie historią.

Serdecznie dziękujemy za niezapomniane wrażenia i cenną wiedzę. W przyszłości liczymy na kolejne takie inspirujące spotkania.

Izabela Cebula

Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej