Dzięki pozyskanym środkom z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na dofinansowanie kształcenia pracowników i pracodawców (100%) kadra ŚDS w Przezmarku zrealizowała cykl szkoleń i warsztatów w okresie od 9 do 12 kwietnia.

Zgodnie z kierunkowymi wytycznymi dla urzędów pracy istotą Krajowego Funduszu Szkoleniowego jest zapobieganie utracie zatrudnienia z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań nieustannie zmieniającej się gospodarki. Krajowy Fundusz Szkoleniowy to forma wsparcia finansowego, przeznaczona na potrzeby związane z kształceniem ustawicznym pracodawców i pracowników w celu uaktualnienia oraz uzupełnienia kwalifikacji zawodowych niezbędnych do funkcjonowania na rynku pracy.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Przezmarku to ośrodek wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi świadczący specjalistyczne usługi służące budowaniu sieci oparcia społecznego i przygotowujące do życia w społeczeństwie oraz funkcjonowania w środowisku.

Placówki takie jak nasza, pokazują swoim podopiecznym, że pomimo swej niepełnosprawności mogą uczestniczyć w życiu społecznym, a pozostałym udowadniają, że osoby z niepełnosprawnościami są w stanie łamać rozpowszechnione stereotypy. W miejscach takich jak nasz ŚDS podopieczni mogą spotykać się z innymi ludźmi, rozwijać pasje i zainteresowania oraz co najważniejsze skutecznie zwalczać bariery, których otaczająca ich rzeczywistość jest pełna.

Tematy szkoleń w jakich wzięliśmy udział to:

Praca z obszarem seksualności u dorosłych osób z niepełnosprawnościami i/lub zaburzeniami psychicznymi i/lub z spektrum.

Wyznaczanie granic w pracy terapeutycznej z uwzględnieniem potrzeb i możliwości osoby z niepełnosprawnością.

Jak radzić sobie z zachowaniem agresywnym uczestników, wobec siebie i personelu - autoagresja, rozwiązywanie konfliktów.

Praca terapeutyczna oraz zasady komunikacji u osób z niepełnosprawnościami.

Farby kredowe odnawianie i ozdabianie mebli oraz przedmiotów codziennego użytku z wykorzystaniem transferu obrazów lub napisów.

Malowanie na porcelanie - wykorzystanie materiałów zapewniających trwałość rysunku.

Technika malowania na jedwabiu - niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju własnoręcznie malowane przedmioty.

Bardzo dziękujemy za możliwość skorzystania i mamy nadzieję, iż przełoży się to na podniesienie kompetencji i utrzymanie zatrudnienia naszych pracowników.

Małgorzata Subocz

Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy