Już wkrótce, bo z końcem kwietnia bieżącego roku, zgodnie z przedłożonym przez wykonawcę harmonogramem, nastąpi kolejny etap osiągania niezależności energetycznej przez Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku. Od lat nasza placówka stawia na odnawialne źródła energii, które obniżają koszty eksploatacji ogromnej infrastruktury, jaką dysponuje ZSEiT. Pierwszym, pionierskim wówczas etapem, był montaż paneli solarnych na dachu budynku internatu, dzięki którym podgrzewana jest woda na użytek zakwaterowanych w budynku uczniów.

Obecnie jest realizowana inwestycja wynikająca z podpisanej 30.08.2023r. przez Zarząd Powiatu umowy z Firmą PUH EKOSUN z siedzibą w Koszalinie na dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii dla wybranych jednostek Powiatu Elbląskiego. Z wartości zamówienia wynoszącego ponad 2 milionów złotych zasadnicza część środków inwestycji przypadła dla ZSEiT (pozostali beneficjenci, to Dom Pomocy Społecznej we Władysławowie i Zakład Aktywizacji Zawodowej w Kamionku Wielkim).

Inwestycja podzielona została na dwa etapy: pierwszy to wykonanie dokumentacji projektowej ustalony na 4 miesiące od podpisania umowy i obecny drugi, to realizacja, która w ZSEiT przebiega zgodnie z planem i w imponującym tempie. Zgodnie z opracowanym projektem w ZSEiT powstają trzy instalacje fotowoltaiczne, z czego dwie w szkole (40 paneli na gruncie i 40 na wyremontowanym dachu budynku plus 2 inwertery hybrydowe), kolejna przy budynku internatu na gruncie plus 3 inwertery. Ukończenie prac w tych dwóch wymienionych lokalizacjach nastąpi już za miesiąc, zaś trzecia z trzema inwerterami zacznie działać wraz z ukończeniem budowy hali sportowo-widowiskowej na posesji ZSEiT.

Wyżej wspomniany projekt jest dofinansowany z programu Polski Ład, ale zarazem jest to kolejny przykład znakomitej współpracy gospodarza ZSEiT, dyrektora Mariana Matuszczaka z organem prowadzącym placówkę i Radą Powiatu reprezentowaną przez Starostę Elbląskiego pana Macieja Romanowskiego. W ten sposób i wspólnymi działaniami realizuje się postulat dążenia do niezależności energetycznej, zmniejszenia kosztów eksploatacji i ochrony środowiska.

Jesteśmy „zieloną szkołą”, jesteśmy eko, to u nas popłynie szeroki strumień słonecznej, tańszej energii.

inf. ZSEiT, A.T.