W dniu 27 maja 2023 r. w Suchaczu odbył się Festyn Rodzinny – 20-lecie Świetlicy Wiejskiej w Suchaczu pod Patronatem Starosty Elbląskiego. Festyn skierowany był do całych Rodzin, ponieważ tego dnia uczciliśmy występami Dzień Matki, Dzień Ojca, a cały blok zabaw skierowany był do dzieci z okazji Dnia Dziecka.

W części atrakcji dla dzieci wspomagała nasze działania Drużyna Harcerzy „Wapiti” z Elbląga, organizując im cały cykl zabaw, podczas, których musieli uzupełnić kartę zadań. Dla młodszych uczestników były do dyspozycji dwa dmuchane place zabaw, „Żywe maskotki” Myszka Miki i Mini, motyl na szczudłach, malowanie twarzy, kolorowe warkoczyki, bańki mydlane. Podczas festynu rozegrał się mecz piłki nożnej Dzieci kontra Tatusiowie, z wynikiem 4:2 dla Dzieci, oraz rzut w podkowę o Puchar Sołtysa w trzech kategoriach wiekowych. W czasie imprezy towarzyszyli nam również Policja oraz OSP z Tolkmicka i Elbląga uatrakcyjniając ją swoimi pokazami. Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej również wystawił swoje stoisko z propozycją gier edukacyjnych dla dzieci, które cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Część artystyczna Festynu Rodzinnego to przede wszystkim występy uczniów Szkoły Podstawowej w Suchaczu, podopiecznych świetlic z Suchacza i Pogrodzia, uczniów Szkoły Muzycznej zaprzyjaźnionych z naszą miejscowością - tematyka repertuaru skierowana była do rodziców z okazji Ich święta. W czasie tej części zaprezentowały się również zespoły ludowe naszego regionu – Sasanki z Suchacza i Tolkmiczanki z Tolkmicka. Kulminacyjnym punktem tej części festynu były obchody 20-lecia Świetlicy Wiejskiej w Suchaczu. Przemowy i gratulacje od Pana Starosty, które w jego imieniu złożył Radny Rady Powiatu w Elblągu Pan Zbigniew Rutkowski, od Pani Burmistrz Tolkmicka Magdaleny Dalman oraz społeczności Sołectwa Suchacz pokazały, że świetlica jest zintegrowana z mieszkańcami, organizacjami a przede wszystkim z dziećmi. Uwieńczeniem tych gratulacji był piękny tort dla wszystkich obecnych. Ostatnia część Festynu to zorganizowana dyskoteka pod chmurką który poprowadził DJ Bartek. W rytmach muzyki przy ognisku mieszkańcy i goście bawili się do północy.

Wraz z przygotowaniami do Festynu były rozesłane zaproszenia do świetlic wiejskich w powiecie elbląskim do udziału w konkursie plastycznym „Świetlica pełna pomysłów”. Nadesłane prace z kilku świetlic, oceniała była instruktorka zajęć plastycznych z MGOK w Tolkmicku. Nagrody dla dzieci zostały rozwiezione.

Podsumowując, impreza była bardzo udana, każdy znalazł coś dla siebie. Było mnóstwo uśmiechów i radości. A to wszystko dzięki Patronatowi Starosty Elbląskiego, dofinansowaniu Urzędu Miasta i Gminy z Tolkmicka, współpracy MGOK z Tolkmicka a przede wszystkim wielkiemu wsparciu organizacji istniejącymi przy Świetlicy oraz wielu mieszkańców naszego sołectwa. Bardzo dziękuję za objęcie Patronatem przez Starostę, gratulacje i wsparcie, to bardzo ważne dla naszego społeczeństwa.

Instruktor Świetlicy Wiejskiej w Suchaczu

Szulc Marlena