W sobotę, 17 września, przy pięknej słonecznej pogodzie odbyły się Dożynki Powiatowe, których gospodarzem w tym roku było miasto i gmina Tolkmicko. Organizatorzy postarali się o bardzo bogaty i atrakcyjny program imprezy, a dzięki łaskawości aury liczne rzesze mieszkańców powiatu elbląskiego mogły wziąć udział w festynie na Placu Wolności w Tolkmicku.
Uroczystości rozpoczęły się przemarszem barwnego korowodu, który z pięknymi wieńcami dożynkowymi przeszedł ulicami miasta do kościoła pw. św. Jakuba Apostoła, w którym mszę świętą celebrował biskup diecezji elbląskiej Jan Styrna.
Następnie wszyscy licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości dożynkowych podziwiali paradę orkiestry dętej „Helikon’’ z Kwidzyna. Starosta elbląski Sławomir Jezierski i burmistrz Tolkmicka Andrzej Lemanowicz dokonali oficjalnego otwarcia festynu dożynkowego. W ciepłych słowach podziękowali rolnikom za ich roczny trud i odebrali z rąk starościny dożynkowej Agnieszki Kaczorowskiej i starosty dożynkowego Stanisława Lecha chleb wypieczony z tegorocznych plonów.
Agnieszka Kaczorowska mieszka w Tolkmicku, wspólnie z mężem Krzysztofem prowadzą gospodarstwo sadownicze od 1996 roku.Powierzchnia gospodarstwa wynosi 55 hektarów. Główny filar produkcji ich gospodarstwa stanowią drzewa i krzewy owocowe w tym: jabłonie, grusze, czereśnie, śliwy, agrest, porzeczka oraz orzech laskowy.
Dzięki staraniom gospodarzy sady utrzymane są w doskonałej kondycji. Gospodarstwo jest rozwojowe i wyposażone w nowoczesne maszyny rolnicze, które ułatwiają prace w polu i sadzie. Państwo Kaczorowscy jako rozwojowi gospodarze nie bali się skorzystać z dostępnych dotacji unijnych.
Pani Agnieszka jest szczęśliwą mamą dwóch synów: Damiana i Wiktora. Pomimo wielu obowiązków znajduje czas na dodatkowe zajęcia. Angażuje się w życie społeczne miasta. Jest członkinią rady rodziców przy Szkole Podstawowej w Tolkmicku, udziela się w Stowarzyszeniu Oratoryjnym św. Jana Bosko w Tolkmicku, działającym na rzecz dzieci i młodzieży.
Stanisław Lech również mieszka w Tolkmicku, wraz z żoną Jolantą prowadzą gospodarstwo ogrodniczo,warzywnicze od 1991 roku. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 15 hektarów. Na ziemiach należących do gospodarstwa uprawiana jest: kapusta, ogórki i pomidory. W okresie zimowym, w tunelach foliowych, uprawiane są kwiaty oraz rozsady warzyw .
Pan Stanisław interesuje się nowinkami z dziedziny rolnictwa i chętnie wciela je w życie. Nie boi się ryzyka, stosując najnowocześniejsze odmiany roślin. Jako dobry gospodarz dba o swoje gospodarstwo utrzymując je w idealnym stanie. Wraz z małżonką udzielają się społecznie, wspierają lokalne instytucje i organizacje pozarządowe. Proszeni o pomoc, zawsze chętnie jej udzielają . Każdą wolną chwilę poświęca żonie oraz dwóm córkom Ewelinie i Patrycji .
W czasie dożynek odbywało się wiele konkursów, wśród których tradycyjnie największe zainteresowanie wzbudzał wybór najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Komisja konkursowa pod przewodnictwem naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu Gabrieli Effenberg nie miała łatwego zadania, bowiem wszystkie gminy powiatu postarały się o przygotowanie wspaniałych wieńców. Ostatecznie miejsca na podium i nagrody otrzymały: I miejsce Kępniewo, gm. Markusy; II miejsce Karszewo, gm. Młynary i III miejsce Skowrony, gm. Godkowo.
Dożynkom, jak co roku, towarzyszyła inauguracja sportowego roku szkolnego. Jest to okazja do podsumowania dokonań minionego sezonu sportowego i wyróżnienia zawodników, trenerów, działaczy sportowych oraz szkół za odniesione sukcesy. Sylwetki tegorocznych laureatów nagrody Starosty Elbląskiego za osiągnięcia sportowe zamieszczamy poniżej, zaś w punktacji generalnej Elbląskiego Szkolnego Związku Sportowego za rok szkolny 20010/2011 zwyciężyły:
- w kategorii szkół podstawowych „Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej”
I miejsce - SP Młynary , 1070 punktów,
II miejsce - SP Tolkmicko , 960 punktów,
III miejsce - SP nr 2 Pasłęk , 770 punktów,
- w kategorii gimnazjów „Powiatowa Gimnazjada”
I miejsce , Gimnazjum Młynary , 1020 punktów,
II miejsce , Gimnazjum Gronowo Elbląskie , 1009,9 punktów,
III miejsce , Gimnazjum Tolkmicko , 870 punktów.
W programie dożynek nie mogło zabraknąć występów artystycznych kapel i zespołów ludowych z terenu powiatu, zaś gwiazdą wieczoru, która wyciągnęła do tańca pokaźną liczbę uczestników zabawy od 7- do 70-latków, był recital zespołu „Czerwoone Gitary” i jego lidera Bernarda Dornowskiego. Wspólną zabawę do późnych godzin nocnych dopełnił występ zespołu „Long & Junior” i dyskoteka przygotowana przez agencję artystyczną Gesek z Elbląga.
Sylwetki laureatów nagrody Starosty Elbląskiego za osiągnięcia
w dziedzinie kultury fizycznej i sportu za rok 2011
w dziedzinie kultury fizycznej i sportu za rok 2011
Lech Babecki - od wielu lat aktywny jako wychowawca i nauczyciel z gminy Markusy. Odnosi wiele sukcesów na terenie powiatu, regionu i województwa. Uczestniczy z młodzieżą w finałach wojewódzkich w drużynowym tenisie stołowym, zawodach regionalnych piłki nożnej, finale wojewódzkim w sztafetowych biegach przełajowych. Od kilku lat plasuje się w czołówce punktacji generalnej ESZS powiatu elbląskiego: I miejsce w sezonie 2009/2010, za ostatni sezon IV miejsce.
Karolina Bołdysz - za swoje wcześniejsze wybitne osiągnięcia otrzymała nagrodę Starosty Elbląskiego w 2009 r. W bieżącym roku zdobyła złoty medal Mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS w rzucie oszczepem w Słubicach, złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów w rzucie oszczepem w Toruniu oraz8. miejsce Mistrzostw Europy Juniorów w rzucie oszczepem w Tallinie.
Zbigniew Borysewicz - od ponad 30 lat pracuje w Klubie Sportowym „Polonia” w Pasłęku. Wychował wielu reprezentantów kraju w lekkiej atletyce. Jego praca z młodzieżą jest bardzo ceniona w środowisku sportowym. Jest obdarzany ogromnym szacunkiem i zaufaniem przez rodziców sportowców, którzy uczęszczają na jego zajęcia treningowe. W 2011 r. jego podopieczni zdobyli 6 złotych medali na Mistrzostwach Polski. Dwoje zawodników reprezentowało Polskę na Mistrzostwach Świata Juniorów Młodszych i Mistrzostwach Europy Juniorów w Lekkiej Atletyce. Najmłodsi podopieczni wywalczyli 6. miejsce w Krajowym Finale Czwórboju Lekkoatletycznego Dziewcząt. Większość swojej pracy wykonuje społecznie, nie bacząc na zapłatę - dla niego liczy się dobro zawodnika i wynik sportowy.
Krzysztof Machiński - staż trenerski rozpoczął w 2004 r., prowadząc grupę młodzieżową Klubu Sportowego „Olimpia” Elbląg. Prowadzona przez niego drużyna czterokrotnie zdobyła mistrzostwo Warmii i Mazur. Od 2009 r. pracuje w Klubie Sportowym „Barkas” Tolkmicko. Nowoczesne formy i metody pracy z młodzieżą oraz seniorami zaowocowały historycznym awansem klubu do IV ligi. Jednocześnie KS „Barkas” doszedł do półfinału Wojewódzkiego Pucharu Polski, co jest największym osiągnięciem klubu.
Angażuje się z pełnym poświęceniem w powierzone mu zadania, jest też inicjatorem i opiekunem zajęć dodatkowych, podnoszących umiejętności piłkarskie młodzieży. Wszystkie działania trenera ukierunkowane są na dobrą współpracę z klubem, młodzieżą, jej opiekunami oraz społecznością lokalną.
Kacper Oleszczuk - za swoje wybitne osiągnięcia w ubiegłym roku otrzymał już nagrodę Starosty Elbląskiego, jednak bieżący rok okazał się bardzo bogaty w sukcesy warte ponownego wyróżnienia. Zawodnik zdobył złoty medal w rzucie oszczepem i złoty medal w rzucie dyskiem na Mistrzostwach Polski Zrzeszenia LZS w Słubicach, złoty medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w rzucie oszczepem w Płocku oraz zajął 14. miejsce w Mistrzostwach Świata w rzucie oszczepem w Lille.
Witold Rogoz - jeden z najlepszych zawodników Stowarzyszenia Sztuk Walki „Fighter” w Elblągu. Posiada III stopień zaawansowania w kick-boxingu oraz I stopień sportowy w SAMBO. Wśród jego niedawnych sukcesów można wymienić: II miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Sambo w Elblągu 2010 r. II miejsce na III Elbląskim Międzynarodowym Turnieju Sambo Bojowego 2010r. I miejsce w Grand Prix de Paris Sambo Combat Francja 2010 r. I miejsce w Otwartych Mistrzostwach Niemiec Sambo Combat „Germaniada” w Hockenheim 2010 r. II miejsce w Grand Prix de Paris Sambo Combat Francja 2011 r.). Jest też lubianym nauczycielem-instruktorem młodych adeptów sztuk walki wręcz. Propaguje sport, będąc jednym z założycieli Stowarzyszenia Miłośników Wyspy Nowakowskiej.
Hanna Sądej - zawodniczka ekstraklasy w piłce ręcznej kobiet, występuje w barwach Klubu Sportowego „Start” Elbląg. Wielokrotna reprezentantka kraju.
W 2010 r. z zespołem akademiczek z Elbląga wywalczyła IV miejsce w Mistrzostwach Polski, jako reprezentantka kraju zdobyła z zespołem V miejsce na Akademickich Mistrzostwach Świata na Węgrzech.
W 2010 r. z zespołem akademiczek z Elbląga wywalczyła IV miejsce w Mistrzostwach Polski, jako reprezentantka kraju zdobyła z zespołem V miejsce na Akademickich Mistrzostwach Świata na Węgrzech.