9 maja - na terenie Muzeum Stutthof przed pomnikiem Walki i Męczeństwa – odbyła się uroczystość upamiętniająca 77. rocznicę oswobodzenia KL Stutthof. Wzięły w niej udział delegacje władz samorządowych, służb mundurowych, mieszkańców Pomorza, uczniów i honorowych gości – byłych więźniów obozu.
Uroczystości rozpoczęły się odegraniem hymnu państwowego, po którym wysłuchaliśmy przemówień byłych więźniów obozu KL Stutthof - Jana Brozińskiego i Tadeusza Rydzewskiego.
Głos zabrał również dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie Piotr Tarnowski, który w swoim wystąpieniu mówił o historii KL Stutthof w kontekście bieżących wydarzeń: "Stoimy dziś w miejscu, gdzie dziesiątki tysięcy ludzi cierpiało w wyniku zła. W tym miejscu padały słowa deklaracji, że zrobimy wszystko, by historia zamknięta w 2077 dniach funkcjonowania KL Stutthof, nigdy się nie powtórzyła. Teraz, aby dotrzymać zobowiązań wobec pokoleń byłych więźniów, naszym obowiązkiem jest wpłynąć na powstrzymanie pochodu zła, naszych obowiązkiem jest też żyć w pokoju".
Od wielu lat, dzięki współpracy z Muzeum Stutthof, w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kamionku Wielkim realizujemy projekt edukacyjny „Stutthof – ja w miejscu pamięci”.
Nasi wychowankowie pełnili podczas uroczystości rolę wolontariuszy, pomagali w rozstawieniu sprzętu, ławek, krzeseł, porządkowaniu terenu.  Z powierzonego zadania wywiązali się wzorowo. Ogromnym wyróżnieniem i zaszczytem dla nas był udział w pocztach sztandarowych byłych więźniów KL Stutthof.

„Trwajmy w pamięci… i pokoju!”

Dziękujemy za piękną lekcję historii.

Jesteśmy wdzięczni Muzeum Stutthof za to, że jesteśmy częścią Koalicji Pamięci.

Opracowała: Bożena Szczodrowska