W dniach 12 - 20 sierpnia br. delegacja Aniołowa wraz z partnerami przebywała we Francji. Wizyta odbyła się w ramach zadania publicznego „Aktywni we wspólnej Europie”, które patronatem honorowym objął Starosta Elbląski i Burmistrz Pasłęka.
Inicjatywa wpisuje się w zapisy umowy partnerskiej „ANIOTHELO” podpisanej w 2013 roku. Polega na zacieśnianiu więzi między społecznościami na dwóch krańcach Europy i na wymianie doświadczeń na wszelkich płaszczyznach działalności. Służy promocji obu regionów pod względem kulturowym, turystycznym i gospodarczym. Partnerstwo rozszerza zasięg zarówno po stronie polskiej jak i we Francji. Zrodziło się z potrzeby serca zwykłych ludzi, którzy chcą być aktywni i dążą do zmian na lepsze. Mobilizuje do aktywności i dobrze służy wymianie doświadczeń. Buduje poczucie dumy z miejsca zamieszkania.
W ramach przygotowań zorganizowany był konkurs plastyczny na temat Unii Europejskiej. Nagrodą za najciekawszą ulotkę był wyjazd do Francji. Uczniowie SP Nr 2 w Pasłęku nauczyli się gry hymnu UE, który zademonstrowali w Domu Polski Wschodniej w Brukseli. Przed wyjazdem partnerzy uczyli się polskiego tańca narodowego – poloneza. Zaplanowali i przygotowali stroje oraz zestaw pamiątek, wyrobów i artykułów do przekazania na wyjeździe. Dzieci z teatru ognia „Angels in the fire” wytrwale ćwiczyły układy tańca z ogniem. Grupa przetestowała swoją gotowość w czasie Zlotu Miłośników Aniołów w Aniołowie. Przed wyjazdem wyjeżdżający zakisili ogórki, przygotowali niebiański smalec i upiekli własny chleb. Ułożyli scenariusz prezentacji w Brukseli i podczas dnia polskiego w Saint Thelo.
W partnerskiej wiosce czekali na nas jak na najważniejszych gości. Wszyscy ulokowani zostali w rodzinach. Program pobytu zapełniony od rana do późnych godzin nocnych. Przez cały czas towarzyszyli delegacji mieszkańcy Saint Thelo, Uzel i innych, merowie odwiedzanych miejscowości, radni departamentu Cotes’d Armor, politycy, media. Ukazało się kilka artykułów na ten temat. W każdym miejscu traktowano delegację jak VIP i z uwagą przyglądano się naszym strojom, słuchano śpiewu i muzyki granej na żywo. Ważnym akcentem pobytu było odsłonięcie rzeźby madame Boule, którą wykonali polscy rzeźbiarze podczas poprzedniego pobytu w Saint Thelo. Rzeźba stanęła w miejscu rozgrywek tej dyscypliny sportowej.
Był czas na oczyszczenie duszy, bo w dniu 15 sierpnia uczestniczyliśmy w odpuście-przebaczeniu w Querrien. Duża uroczystość religijna z udziałem biskupa i wielu księży zakończyła się śpiewem po polsku i odegraniem „Ave Maryja” na skrzypcach przez naszą uczestniczkę. Następnie były rozmowy z biskupem i przekazanie koronkowego anioła z Aniołowa. Dużym przeżyciem była wizyta w domu spokojnej starości, gdzie prowadziliśmy animacje dla osiemdziesięciolatków. Podopiecznych poczęstowaliśmy słodyczami z Polski. Kierownictwo tej placówki interesowało się polityką naszych władz wobec seniorów w Polsce.
Dzień polski był też nie lada wyzwaniem dla naszej grupy. Pięknie nakryty stół zastawiony polskimi wędlinami, ogórkiem małosolnym, chlebem z naszej mąki z dodatkiem siemienia i soli bretońskiej. Zewsząd unosił się zapach świeżo upieczonych anielskich ruchańców. Wokół biało czerwone akcenty naszych strojów i przyśpiewki oraz taniec poloneza, które nadawały klimatu całemu spotkaniu. Kto potrzebował popić co nieco, miał dostęp do czarcich napojów. Chętnych do świętowania nie brakowało. Tym bardziej, że smerfy z Zalesia prowadziły zabawy dla dzieci. Cyganeczki z Rzecznej zadbały o wystawienie ręcznie wykonanych wyrobów. Przedstawicielki z Weklic i Myślęcina uwijały się między stolikami i zabawiały towarzystwo uśmiechami i częstowaniem. Pasłęczanie w paradnych strojach przyciągali nieprzekonanych. Przedstawiciele z Przezmarku oblegani byli podczas gry na instrumentach, a szczególnie kiedy dołączył do duetu muzyk grający na dudach. Na zakończenie wieczoru międzynarodowy teatr ognia „Angels in the fire” zaprezentował niezwykły spektakl. Dzieci z Aniołowa i Saint Thelo pokazały zręczność w tańcu z ogniem. Najmłodsi wykorzystali pojki ledowe a starsza grupa pokazała odwagę w opanowaniu języków ognia. Występ pozostawił na długo oglądających w zachwycie. Dzieci francuskie będą doskonalić swoje umiejętności i aktywność by, wzorem dzieci Aniołowa, włączyć się w rozwój i promocję Saint Thelo.
Następnego dnia był wieczór towarzyski z małżami i innymi owocami morza. Zachwycała świeżość produktów i sposób przyrządzenia. Niejedni są już przekonani do spożywania tych przysmaków. Podczas warsztatów kulinarnych prowadzonych przez znanych kucharzy bretońskich uczyliśmy się przyrządzania krepów i galetów oraz pysznych tart z różnym nadzieniem. Za rok, w Aniołowie, będą poznawać tajniki przyrządzania naszych specjałów.
Prowadzono także poważne rozmowy dwóch Lokalnych Grup Działania, ze Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski i GAL Bretońska, który pracują nad projektem współpracy. Mamy nadzieję, że niedługo zostaną podpisane ustalenia.
Podczas pobytu w partnerskiej wiosce dało się zauważyć zmiany, które dotyczą powstania „Domu Kowala”. W miejscu dotychczasowej ruiny utworzono ekspozycję, która przyciąga ludzi z zewnątrz, miejsce pracy i warsztaty do doskonalenia młodych w sztuce kowalstwa. Jest to przykład na niwelowanie ucieczki osób ze wsi. Kolejnym pomysłem jest warsztat wikliniarski, który powstał w nieużytkowym pomieszczeniu. Powstają tu wyroby dekoracyjne i użytkowe a właściciel posesji, samouk, nie musi wyjeżdżać w poszukiwaniu pracy. Wyroby cieszą się dużym zainteresowaniem kupujących.
Dużo było wyjazdów: do średniowiecznego miasteczka Dinan, nad brzeg oceanu, na krajowy festiwal kultury bretońskiej St Loup w Guingamp. Podziwialiśmy stroje, muzykę i taniec bretoński na najwyższym poziomie. Obserwowaliśmy sposób organizacji imprezy, w tym bezgotówkowe rozliczenie stoisk oraz pod względem bezpieczeństwa osób i mienia. Zawsze zabieraliśmy nasze flagi, materiały promocyjne, stroje by zwracać uwagę Bretończyków na grupę z Polski.
Na zakończenie zorganizowano spotkanie podsumowujące, w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich partnerów po stronie polskiej jak i francuskiej. Podziękowaliśmy za serdeczność i przyjęcie nas w domach rodzinnych. Każdy uczestnik spotkania wyraził swoją opinię i uwagi co dalszej współpracy. Delegacja „Aniothelo” zaproszona jest do rewizyty w Aniołowie w lipcu 2020 roku. Wiadomo już, że będzie uczestniczyć w XVI Zlocie Miłośników Aniołów
Przedsięwzięcie zostało docenione przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Gminę Pasłęk, które je dofinansowały. Ponadto wsparcia udzielił Zarząd Powiatu Elbląskiego, Gmina Milejewo i Gmina Elbląg oraz Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski LGD w Elblągu a także Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Pasłęku. Inicjatywę zasilili Spółdzielnia Mleczarska w Pasłęku, Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy zs. w Pasłęku, Ubezpieczenia Perfect Stanisław Jasina, Hurtownia Paliw Grzegorz Lisowski, Lecznica Weterynaryjna Marian Oskroba, Sklep Mięsny Ryszard Pilewicz, Apteka Werbena –Ewa Ferek.
Patronatu medialnego udzielił Głos Pasłęka.
Halina Cieśla, koordynator projektu
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
https://powiat.elblag.pl/uk/strona-glowna-2/5162-aktywni-we-wspolnej-europie-2#sigProIdbf18fa43ca