W tym tygodniu w Gimnazjum w Gronowie Górnym przebywa grupa uczniów i nauczycieli z Danii i Austrii w ramach realizacji projektu pod nazwą „Making a Difference” finansowanego z unijnego programu Comenius.
Wszystko zaczęło się podczas międzynarodowej konferencji „Ludzkie oblicze cyfrowej edukacji” zorganizowanej w listopadzie 2008 r. przez Starostwo Powiatowe w Elblągu. Wśród uczestników konferencji znalazła się nauczycielka z Gimnazjum w Gronowie Górnym Edyta Niemira-Dudek, która podczas zajęć warsztatowych znalazła partnerskie szkoły z Austrii i Danii, a następnie wspólnie z nimi przygotowała projekt w ramach programu UE „Uczenie się przez całe życie , Comenius”.
Wizyta gości, która rozpoczęła się w poniedziałek i potrwa do piątku, jest pierwszym bezpośrednim spotkaniem uczniów z partnerskich szkół. Tydzień ten z pewnością dostarczy im wielu niezapomnianych wrażeń. W szkole prowadzone są wspólne lekcje, podczas których goście uczą się podstaw języka polskiego, uczniowie i nauczyciele zapoznają się z systemami edukacji w poszczególnych krajach. Odbyły się także turnieje piłki siatkowej i tenisa stołowego. Przewidziano także zwiedzanie elbląskiego muzeum oraz spotkanie z władzami gminy Elbląg. Nie zabraknie także walentynkowej dyskoteki.
Kulminacyjnym punktem programu były „Międzynarodowe Targi”, które odbyły się w środę. Wszystkich gości powitała wójt gminy Elbląg Genowefa Kwoczek, następnie uczniowie z Gronowa Górnego zaprezentowali profesjonalnie przygotowanego poloneza. Każdy z krajów prezentował na swoim stoisku to, co uznał za najbardziej charakterystyczne. Były więc elementy ludowe, wybitne postaci kultury i historii. Nauczyciele z Austrii wystapili w tradycyjnych strojach regionalnych. Największym powodzeniem cieszyła się degustacja potraw regionalnych każdego z krajów.
W części warsztatowej targów goście uczyli się lepić tradycyjne polskie pierogi z kapustą, była też nauka poloneza i zajęcia plastyczne. Uczniowie z dużym zaangażowaniem brali udział z zajęciach, toteż wyniki przerosły oczekiwania organizatorów.
Warto podkreślić, że językiem komunikacji projektu jest angielski, co z pewnością zmotywuje uczniów do jego intensywnej nauki. Więcej o projekcie można przeczytać na jego oficjalnej stronie internetowej: http://www.hs2aussee.at/start_eu_project.htm