korespondencja własna z Hiszpanii
Troje przedstawicieli powiatu elbląskiego bierze w tym tygodniu udział w konferencji międzynarodowej sieci współpracy WiMi Wide Minds która swoim zasięgiem obejmuje 15 krajów Europy, wśród nich powiat elbląski z Polski. W listopadzie ubiegłego roku Starostwo Powiatowe w Elblągu było organizatorem podobnej konferencji, która odbyła się pod hasłem „Ludzkie oblicze cyfrowej edukacji” http://www.powiat.elblag.pl/aktualnosci/127/).
Tym razem konferencja została zorganizowana w stolicy hiszpańskiego regionu Murcja, która nosi tę samą nazwę. Temat konferencji „Speaking your mind” „Wypowiedz się”) koncentruje się na zagadnieniach związanych z promocją nauki języków obcych oraz wielojęzyczności poprzez dialog międzykulturowy, a także zachęca uczestników do kreatywnego wykorzystania multimediów w szkole. Jak zauważył w swoim wystąpieniu inaugurującym konferencję Gerard McHugh, dyrektor Centrum Kształcenia Nauczycieli w Dublinie, język jest mostem, który łączy nas z innymi ludźmi. Tak też powinna być postrzegana nauka języków obcych w nowoczesnej szkole.
W konferencji bierze udział 78 nauczycieli z krajów objętych zasięgiem działania sieci WiMi. Wśród uczestników spotkania znaleźli się Krystyna Brinkiewicz , dyrektor Zespołu Szkół w Gronowie Górnym, Joanna Karczewska , nauczyciel Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku oraz Marek Murdzia , polski koordynator projektu WiMi, pracownik Starostwa Powiatowego w Elblągu.
Program konferencji jest bardzo bogaty , obejmuje liczne zajęcia warsztatowe związane z omawianą tematyką, wykłady, wizyty studyjne w szkołach regionu Murcja, a także międzynarodowe targi edukacyjne, podczas których zaprezentowały się szkoły z poszczególnych regionów Europy.
Wzajemne poznanie się uczestników konferencji podczas targów i rozmaitych zajęć sprzyja nawiązywaniu roboczych kontaktów między poszczególnymi szkołami. Organizatorzy zakładają, że w efekcie powstanie wiele multilateralnych projektów partnerskich szkół, które zostaną zaproponowane do dofinansowania Narodowym Agencjom Programu Comenius w poszczególnych krajach w lutym 2010 r. Szkoły będą je realizować przez kolejne dwa lata, tj. od września 2010 do czerwca 2012.
Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Konferencja sieci WiMi w Hiszpanii
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Konferencja sieci WiMi w Hiszpanii