12 listopada społeczność szkolna Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku uczciła pamięć o przypadającym na 11 listopada Święcie Niepodległości. To już 95. rocznica odzyskania przez Polskę wolności po 123 latach zaborów.
Na uroczystości pojawili się zaproszeni goście, których powitał dyrektor ZSEiT Marian Matuszczak. Obchody rocznicy uświetnili swą obecnością burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski oraz generał brygady Ryszard Jabłoński. Były dowódca 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej i 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej skierował kilka zdań do zebranej młodzieży na temat pojęcia wolności i demokracji, wplatając w wypowiedź liczne wątki polskiej historii oraz interesujące slajdy z pobytu wojsk polskich na misji w Afganistanie i Czadzie, gdzie stacjonujący żołnierze pomagali w odbudowie zrujnowanych wojną domową krajów, w tym w renowacji szkół. Ukazał w ten sposób różnicę, jaka występuje między warunkami życia i kształcenia dzieci z państw dotkniętych wojną, a możliwościami edukacyjnymi współczesnej polskiej młodzieży. Uczniowie z uwagą słuchali opowieści i niewątpliwie prowadziła ich ona do konkluzji, że powinni doceniać wolność, pokój, powinni korzystać z szansy edukacji w demokratycznym kraju.
Uroczystość prowadził mjr Bolesław Czechowski.
Część artystyczną przedstawili uczniowie klasy I LOO o nachylaniu obronnym wychowawca Anna Turowska) oraz klasy I TA/TE wychowawca Dorota Orłowska-Łuczka). W ich wykonaniu była to teatralno-muzyczna lekcja historii Polski od utraty niepodległości po rok 1918 zakończona wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”.
Jak co roku najlepsi kadeci liceum o ukierunkowaniu obronnym rekomendowani przez mjra
Bolesława Czechowskiego otrzymali statuetki z rąk generała Ryszarda Jabłońskiego. Zaproszony na uroczystość burmistrz miasta Wiesław Śniecikowski został obdarowany pamiątkową monografią 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
Wrażenia z obchodów tej ważnej dla Polaków rocznicy wskazują, że została ona uczczona godnie i pozostawiła refleksje w sercach jej uczestników.
Anna Turowska