Ramona Axelsson i Johanna Welander są uczennicami III klasy o profilu społecznym liceum w Vaxjo Szwecja). Wiosną 2012 roku wpadły na pomysł oryginalnego projektu, polegającego na przeprowadzeniu zbiórki odzieży i zabawek w swoim regionie, a następnie przekazaniu ich wychowankom domów dziecka w Polsce. Najbardziej ekscytująca część projektu nastąpiła 25 stycznia, kiedy to dziewczęta przyjechały z zebranymi darami do placówek w Marwicy i Pasłęku.
W szwedzkim liceum uczniowie mają obowiązek zrealizować w czasie ostatniego roku nauki jakiś projekt. Najczęściej decydują się na opracowanie książki kucharskiej według tradycyjnych rodzinnych przepisów lub skompletowanie albumu zdjęć przedstawiającego ich rodzinną miejscowość. Ramona i Johanna stwierdziły, że więcej pożytku innym ludziom przyniesie projekt związany z pomocą charytatywną.
Zbiórka odzieży i zabawek rozpropagowana początkowo wśród rodziny i znajomych zaczęła się już w czasie wakacji letnich 2012 roku, jednak najwięcej pracy przy projekcie dziewczyny miały jesienią, gdy zaczął się nowy rok szkolny. Opracowały ulotki opowiadające o ich projekcie i wrzucały je do skrzynek na listy w swoich rodzinnych miejscowościach – Vislanda i Vaxjo. Zebrano bardzo dużo ubrań i zabawek, które należało posortować, a także wyprać te, które były wcześniej używane. Chętnych do przekazania rzeczy było tak wielu, że w końcu Ramona i Johanna musiały ogłosić zakończenie zbiórki, gdyż wyczerpały się im możliwości magazynowania.
Kolejnym etapem projektu była wyprawa do Polski. Tata Ramony został „zatrudniony” jako kierowca miniciężarówki, którą wszystkie zebrane rzeczy zostały dostarczone do domów dziecka w Marwicy i Pasłęku. Dziewczętom udało się także pozyskać pomoc od kilku przedsiębiorców, w tym producenta słodyczy, który przekazał pokaźną ilość cukierków. Pomogły też linie promowe, które częściowo sponsorowały transport przez morze.
Spotkanie z wychowankami w Marwicy i Pasłęku przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze. Bariery nieśmiałości i językowe zostały szybko przełamane. Pod koniec dnia młodzi ludzie stwierdzili, że spotkanie było zbyt krótkie. Wymienili się jednak kontaktami na Facebooku, co może wróżyć dłuższą znajomość. Goście ze Szwecji dopytywali się też o potrzeby obu placówek i obiecali dalszą pomoc przy najbliższej sposobności.
Ramona i Johanna przygotowały krótkie ankiety skierowane do pracowników i wychowanków domów dziecka. Ostatnim elementem projektu będzie opracowanie wyników ankiet i sporządzenie pisemnego sprawozdania, które przedstawią w swojej szkole.
Dlaczego wybrały akurat nasz region? Otóż kilka lat temu na zawodach rzutu podkową w Szwecji spotkali się przedstawiciele elbląskiego Klubu „Horse-Shoe” z rodzicami Ramony również uprawiającymi tę dyscyplinę rekreacyjną. Spotkanie to zaowocowało wieloletnią współpracą klubów i osobistą przyjaźnią.