W dniu 18 października w Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym został podsumowany kolejny etap projektu „Wena Graficzna Masters” zainicjowanego przez Fundację Rodziny Staraków. Celem programu grantowego Wena jest wspieranie rozwoju edukacji artystycznej, zapewniając uczniom i nauczycielom możliwość realizacji autorskich projektów, realizowanych ponad podstawę programową.
W piątkowym wydarzeniu uczestniczyli uczniowie, nauczyciele – opiekunowie oraz zaproszeni goście- przedstawicielki Zarządu Fundacji Rodziny Staraków Pani Wiesława Giedrojć, Pani Karolina Kępczyk a także przedstawiciel Powiatu Elbląskiego Pan Marek Sarnowski.
Do udziału w programie „Wena Graficzna Masters” zaproszone zostały trzy licea sztuk plastycznych, które wyróżniono w innych projektach FRS - Państwowe Liceum Plastyczne w Częstochowie, Państwowe Liceum Plastyczne w Krośnie oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym. „Wena Graficzna Masters” została zainaugurowana na warsztatach w maju 2024 roku w PLSP w Częstochowie.
W dniach 15-18 października 2024 r. gospodarzem drugiego etapu „Weny Graficznej Masters” było Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym. Działania uczestników projektu oprócz Fundacji Rodziny Staraków wsparł i objął patronatem Starosta Elbląski Maciej Romanowski oraz Stowarzyszenie TalentArt działające przy Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym.Warsztaty dla uczniów pod hasłem Kartka z podróży poprowadzili Katarzyna Swoińska oraz Janusz Kozak.
Uczniowie i ich opiekunowie mieli okazję zwiedzić miasto udając się kuratorskim Szlakiem Form Przestrzennych, uczestniczyć w wykładzie o retrowersji, przebywać w niezwykłej przestrzeni Galerię El oraz obejrzeć nasze liceum. Wspólne rozmowy o sztuce, dzielenie się doświadczeniem i własnym spojrzeniem na świat stały się bodźcem do stworzenia artystycznych kart z podróży w technice druku płaskiego- serigrafii oraz wklęsłodruku, akwaforty w połączeniu z drukiem płaskim- offsetem.
Wiesława Giedrojć z Zarządu Fundacji Rodziny Staraków podsumowując kolejny etap projektu powiedziała: „Widzieliśmy iskry zapału w oczach uczniów, a także nauczycieli prowadzących. Młodzież znalazła właściwe kadry do swoich prac, a nauczyciele poprowadzili uczniów w procesie warsztatu, dając swoje cenne korekty”.
W części wykładowej uroczystości podsumowujących etap gronowski wystąpiła Prof. ASP w Gdańsku, dr hab. Bogna Łakomska, Kierownik Zakładu Historii i Teorii Sztuki, która wygłosiła interesującą prelekcję na temat prowadzonych przez siebie badań o Motywach zwierzęcych w sztuce chińskiej.
Kolejne spotkanie Masters odbędzie się w maju 2025r. w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i z pewnością pojawią na nim nowe konteksty, prowokujące młode twórczynie do dalszego rozwoju w dziedzinie technik graficznych.
Agnieszka Brocka LSPGG
https://powiat.elblag.pl/sv/strona-glowna-2/9567-wena-graficzna-masters-podsumowanie-drugiego-etapu#sigProIdb75e7b90d7