Uczniowie ZS w Pasłęku, w ramach wiedzy o społeczeństwie i za zgodą Prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu, wzięli udział w rozprawie sądowej. Obserwacja rozprawy oraz pracy sędziego, adwokata i prokuratora, stanowi uzupełnienie wiedzy zdobytej podczas zajęć szkolnych dotyczących zagadnień z dziedziny prawa karnego. Było to pierwsze posiedzenie w sprawie, zatem został odczytany akt oskarżenia. Sam oskarżony odmówił składania wyjaśnień, więc sędzia przystąpił do przesłuchania świadków. Przed sądem stanął niemal rówieśnik naszych uczniów, młody człowiek któremu grozi kara 20 lat pozbawienia wolności za kierowanie autem bez uprawnień (auto nie miało badań technicznych), a oskarżony był pod wpływem narkotyków i kierując autem spowodował wypadek, w którym zginęła 17–letnia pasażerka. Dziękujemy Prezesowi Sądu Okręgowego za możliwość uczestniczenia w rozprawie, a pracownikom sądu za życzliwe przyjęcie i możliwość obserwowania ich podczas pracy. Takie zajęcia skłaniają do refleksji i niosą ze sobą również walor wychowawczy.

Info. ZS Pasłęk.