Dzięki gościnności Wójta Gminy Godkowo Andrzeja Bondaruka, Powiatowe obchody Dnia Działacza Kultury obchodzono tegorocznie w dniu 30 maja w gminie Godkowo, a dokładnie w Hotelu Resort & Spa w Klekotkach. Ten uroczysty dzień był okazją by docenić zaangażowanie w działalność kulturalną twórców, artystów i animatorów. Z tej okazji Starosta Elbląski przyznał osiem nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Nagrody i listy gratulacyjne otrzymali: Kamil Pawelak, Wiesław Pomarański, Stanisław Żylis, Sławomir Mioduszewski, Anna Łowiecka, Jerzy Stanecki, Zespół Coolturalni oraz Teresa Wierzbicka. Nagrody wręczyli Przewodnicząca Rady Powiatu w Elblągu Genowefa Kwoczek i Wicestarosta Elbląski Ryszard Zając.
Doceniając szczególne zasługi dla powiatu elbląskiego Rada Powiatu w Elblągu przyznała także odznaki honorowe „Zasłużonego dla Powiatu Elbląskiego”, które z rąk ww. otrzymali Sławomir Dylewski, Cezary Wawrzyński i Ryszard Kowalski.
Wszystkim osobom nagrodzonym i odznaczonym życzymy twórczych inspiracji
do działania, niegasnącego zapału i satysfakcji z rozwijania artystycznych pasji.
Licznie zgromadzeni goście podczas uroczystości mogli obejrzeć i wysłuchać występów: dzieci z Szkoły Podstawowej w Bielicy, zespołu „Melodie” z Godkowa, zespołu Coolturalni z Godkowa, Marty Srebrnik oraz zespołu bluesowego Wiktora Sadowskiego.
Sylwetki osób nagrodzonych
Kamil Pawelak, gm. Milejewo
Pan Kamil Pawelak od szesnastu lat jest Dyrektorem biblioteki w Milejewie. Jego kreatywność, zaangażowanie i ambitność przyczyniły się do dynamicznej i nowoczesnej promocji czytelnictwa, a także do integracji mieszkańców gminy wokół czytelnictwa i biblioteki. Zadbał o młodych czytelników obeznanych z nowymi technologiami, uruchamiając kanał YouTube biblioteki, a także przyciągnął do biblioteki tych czytelników, którzy nie posługują się smartfonami i Internetem, a dzięki jego działalności są na bieżąco z tym co dzieje się w bibliotece korzystając z różnych kanałów dystrybucji informacji, tak by objąć jak największą liczbę mieszkańców, co z kolei uczyniło z biblioteki centralne miejsce na kulturalnej mapie gminy. Jest inicjatorem tzw. „biblioteki na telefon”, samoobsługowych punktów bibliotecznych oraz BiblioKina. Dzięki Panu Kamilowi prowadzone są warsztaty dla dzieci z zerówek i przedszkolaków, a od 2022 roku wprowadzono akcję Czytanie bajek dzieciom. Za sprawą Pana Kamila Biblioteka ma swoje miejsce w biuletynie parafialnym i jest to forma gazetki bibliotecznej. Pan Kamil wydał dwa poradniki dla bibliotekarzy, które wciąż cieszą się sporą ilością zakupów i dobrymi opiniami. Ponadto Biblioteka posiada Kronikę. Poświęcenie , pasja oraz zapał Pana Kamila przyczyniły się do kapitalnego remontu biblioteki ze środków własnych oraz wymiany starego księgozbioru.
Wiesław Pomarański, gm. Pasłęk
Pan Wiesław Pomarański, jest wybitnie uzdolnionym organistą przy parafii bł. Jerzego Matulewicza w Pasłęku. Swoją działalność zawodową rozpoczął w 1963 roku. Początkowo w parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Osieku., po 33 latach pracy w Osieku został organistą w parafii pw. bł Jerzego Matulewicza w Pasłęku. Jest niezwykle staranny, przygotowany, punktualny, pilnujący porządku, dbający o powagę zachowań w kościele. Ze względu na swoje doświadczenie zawsze służy pomocą we wszystkich działaniach gospodarczych na rzecz parafii.
Od 1997 roku, Wiesław Pomarański, jest członkiem chóru ,,Adoramus” działającym przy parafii bł. Jerzego Matulewicza. Dysponując szeroką skalą głosu i doskonałym słuchem muzycznym w znacznym stopniu przyczynił się do licznych sukcesów i podziękowań jakie zostały przyznane temu zespołowi. Za jego ofiarną pracę organisty oraz wyjątkowe zaangażowanie w pracach chóru otrzymał w 2017 roku Honorową Odznakę nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej". W roku bieżącym przypada 60 rocznica pracy Pana Wiesława.
Stanisław Żylis gm. Pasłęk
Pan Stanisław Żylis swoją drogę muzyczną rozpoczął już od roku 1962 jako 11-letni chłopiec. Wybitnie utalentowany muzycznie i wokalnie, gra na akordeonie, kontrabasie , pianinie. Założyciel m.in. zespołu wokalno-muzycznego w parafii św. Józefa w Pasłęku. W swoim dorobku życiowym ma na koncie liczne występy dla szkół, uświetnianie mszy świętych, odpustów, uroczystości parafialnych czy organizację imprez społecznych, wielokrotnie brał udział w występach ze swoimi zespołami przy okazji tychże uroczystości. Ze swym talentem muzycznym Pan Stanisław nie odmawiał udziału w uroczystościach patriotycznych od dziecięcych lat. Obecnie także muzycznie pomaga w potrzebie swym dawnym kolegom.
Jego prawie 60-letnia działalność muzyczna i wokalna, duże zaangażowanie w zespoły artystyczne, kapele ludowe, podwórkowe, schole dziecięce, sakralne zespoły wokalne, pasja i podejście do ludzi, przyjaciół, muzyków i artystów zasługuje na przyznanie mu Nagrody Starosty Elbląskiego.
Sławomir Mioduszewski, gm. Elbląg
Pan Sławomir Mioduszewski posiada ogromne zasługi w dziedzinie ochrony zabytków i zachowania dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Pełni odpowiedzialną funkcję kierownika elbląskiej Delegatury olsztyńskiego urzędu konserwatorskiego oraz jest członkiem Komisji Konkursowej Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jego zaangażowanie oraz profesjonalne podejście do tej pracy sprawiły, że wiele zabytków z terenu powiatu elbląskiego otrzymuje wsparcie finansowe na zaplanowane prace konserwatorskie lub badania i dokumentacje
Przyczynił się do uratowania, zabezpieczenia i wyeksponowania wartości wielu obiektów czy obszarów historycznych definiujących nasz lokalny krajobraz kulturowy. m.in. w: zespole pałacowo- parkowym w Kadynach i w Kwitajnach, w budynku dawnego dworca kolejowego w Tolkmicku, na obszarze Pomnika Historii, czyli w Krainie Kanału Elbląskiego, a także długotrwała i wysokobudżetowa inwestycja Gminy Pasłęk związana z zachowaniem i ekspozycją krajobrazową najdłuższego w województwie odcinka gotyckich miejskich murów obronnych.
Ponadto Pan Sławomir jest koordynatorem w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości skierowanej przeciwko zabytkom i innym dobrom kultury. Bierze udział w interwencjach związanych z kradzieżą lub nielegalnym. wywozem zabytków za granicę. Poświęca swoją uwagę także działaniom edukacyjnym i popularyzatorskim.
Anna Łowiecka, gm. Pasłęk
Pani Ania jest niezwykle zaangażowana w rozwój i promocję wsi Aniołowo, której jest mieszkanką. Dzięki jej pomysłom i pracowitości wieś stała się rozpoznawana na arenie międzynarodowej. Jako współzałożycielka i członek Zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo”, przyczyniła się do uczynienia małej nie wyróżniającej się wioski w skrawek ziemi przepełniony pomysłami i dobrocią mieszkańców. Jest jedną z pomysłodawczyń anielskiej wioski tematycznej z symbolem anioła oraz współorganizatorką plenerów rzeźbiarskich, które służą upiększeniu miejscowości. Rzeźbione anioły stanęły w różnych zakątkach wsi, na rondzie i na mostkach, wzdłuż szlaku aniołów i urokliwych zakątków a także przy scenie i przy posesjach. Pani Ania jest osobą zaangażowaną w organizację Zlotów Miłośników Aniołów, który na stałe został wpisany w kalendarz imprez regionu. W 2007 roku wydarzenie to zostało uznane za najlepszy pomysł organizacji pozarządowych województwa i nagrodzone przez Marszałka Województwa mianem „Godni Naśladowania".
Poprzez wystawy produktów lokalnych na targach i jarmarkach, na których była aktywną uczestniczką, udało się uzyskać środki pieniężne na remont świetlicy w Aniołowie. Pani Anna jest ekspertką od warsztatów ceramicznych, które prowadzi dla uczestników grup studyjnych w Aniołowie. W ten sposób wspiera rozwój talentów i umiejętności, daje radość tworzenia i atrakcyjnego zagospodarowania czasu wolnego. Jako inicjatorka współpracy międzynarodowej, angażuje się w integrację Europejską, promocję kultury oraz wzbogacanie jej zasobów przez kontakty ze społecznościami we Francji, Niemczech, w Ukrainie i na Litwie.
Jerzy Stanecki gm. Elbląg
Pan Jerzy Stanecki jest osobą niezwykle zaangażowaną społecznie. Dzięki swojej sympatii i dobroczynności organizuje nieodpłatnie zajęcia z zakresu survivalu dla uczni szkół podstawowych w tym m.in.: Szkoły Podstawowej w Pilonie i Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu, a także akcje charytatywne na rzecz m.in. DPS przy ul. Kasprzaka 10 w Elblągu oraz Schronisk dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu i Pasłęku.
Pan Jerzy jest założycielem i Prezesem Koła Ligi Obrony Kraju „Łaziki” w Sierpnie, które opiekuje się w formie patronatu m.in.: Pomnikiem Ofiar Zbrodni Hitlerowskich z lat 1940-1942 znajdującym się na terenie gminy Milejewo. Współorganizator imprez WOŚP w latach 2018,2019,2020,2021,2022 na terenie Elbląga i gminy Elbląg. Wspierał m.in.: biegi integracyjne organizowane przez Warsztaty Terapii Zajęciowej przy ul. Saperów w Elblągu. Autor książki „Podróż sentymentalna i legendy Gminy Elbląg”. W roku 2021 otrzymał tytuł „Super Sołtys 2021” w plebiscycie Dziennika Elbląskiego.
Zespół Coolturalni, gm. Godkowo
Zespół Coolturalni, którego celem jest promocja gminy Godkowo oraz całego powiatu elbląskiego, kultywowanie rodzimych tradycji, aktywizacja lokalnej społeczności poprzez śpiew i muzykę. Zespół rozpoczął swoja działalność w lutym 2018 r., pod przewodnictwem znanego muzyka i aranżera Bartosza Krzywdy. Grupę tworzą kobiety z gminy Godkowo. Repertuar jest bogaty w pieśni w klimacie słowiańskimi, w którym łączone są elementy ludowe z nowoczesną aranżacją. Ocalają od zapomnienia najwartościowsze i najbardziej ulotne dziedzictwo kulturowe wsi - muzykę i śpiew. Za pośrednictwem swoich występów członkowie chcą pokazać bogate tradycje regionu, nie tylko muzyczne. Spotykając się od lat na cotygodniowych próbach z muzykiem, ćwiczą coraz to nowe teksty, dodatkowo udostępniając relacje z prób w Internecie, nagrywając występy, dając koncerty online przekazują swoją pasję i miłość do muzyki innym. Zespół brał udział w licznych imprezach plenerowych i przeglądach, m.in.: zlotach, dożynkach powiatowych, festiwalach, piknikach czy ogólnopolskich przeglądach. Ponadto zespół uświetnia wszystkie uroczystości i gminne imprezy plenerowe. Działalność zespołu ma wpływ na integrację środowiska lokalnego. Angażują się w organizację oraz prowadzenie uroczystości wolontaryjnych oraz podtrzymują i kultywują tradycje ogólno świąteczne.
Teresa Wierzbicka, gm. Godkowo
Pani Teresa Wierzbicka jest członkinią zespołu Coolturalni, którego celem jest promocja gminy Godkowo oraz całego powiatu elbląskiego. Od lat działa aktywnie na rzecz szerzenia kultury nie tylko w swojej miejscowości, ale na terenie całej gminy. Jest założycielką i prezesem Koła Gospodyń Wiejskich w Szymborach. Poza działalnością statutową włącza się w promocję regionu a także powiatu. Organizatorka pikników, wyjazdów, podczas których krzewione są nie tylko lokalne specjały, czy tradycyjne rękodzieło, ale również promowane są staropolskie przepisy tutejszego regionu. Jest to osoba, która od wielu lat działa na niwie kulturalnej i społecznej dla naszych mieszkańców. W czynie społecznym aktywizuje lokalnych mieszkańców, daje im dobry przykład, iż warto działać i angażować się w lokalna kulturę korzystając z bogactw tradycji mieszkańców tych ziem. Dla członków KGW oraz mieszkańców gminy organizuje warsztaty na świetlicy a także wyjazdy. Włącza się w organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury imprezy plenerowe, współorganizuje na świetlicy spotkania dla najmłodszych m.in. zabawy choinkowe. Dzięki staraniom Pani Teresy lokalna świetlica jest doposażona. Jest leaderem lokalnej społeczności, swoim zaangażowaniem aktywizuje grupę mieszkańców Szymbor.
Sylwetki osób odznaczonych
Cezary Wawrzyński
Pan Cezary Wawrzyński pomimo tego, że od urodzenia mieszka i działa w Ostródzie, promuje Krainę Kanału Elbląskiego, przynosząc znaczące korzyści dla rozwoju Powiatu Elbląskiego w dziedzinie edukacyjno – kulturalnej. Autor i współautor wydawnictw, artykułów, referatów, a także filmów dokumentalnych o Kanale Elbląskim oraz Krainie Kanału Elbląskiego. Inicjator rozpoczęcia procedury wpisania Kanału Elbląskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, którą stale monitoruje. Pan Cezary jest Członkiem Honorowym Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego „Navicula”. Jako popularyzator wiedzy o szlakach wodnych m.in. Żuław i atrakcjach turystycznych gmin wchodzących w skład Powiatu Elbląskiego, ma w swoim dorobku liczne odczyty i audycje radiowe na ten temat.
Ryszard Kowalski
Pan Ryszard Kowalski mimo, że jest mieszkańcem Ostródy, od lat przyczynia się do promowania Krainy Kanału Elbląskiego, przynoszące znaczące korzyści dla rozwoju Powiatu Elbląskiego w dziedzinie edukacyjno - kulturalnej. Historyk z zamiłowania oraz popularyzator historii regionalnej. Jest autorem wielu popularnych opracowań o Kanale Elbląskim oraz Pojezierzu Iławskim. Dodatkowo Pan Ryszard prezentował wiele wykładów o tematyce regionalnej, w tym szczególnie o Krainie Kanału Elbląskiego. Upowszechniając wiedzę historyczną o Kanale Elbląskim, wpływał na promocję Powiatu Elbląskiego.
Sławomir Edmund Dylewski
Pan Sławomir Dylewski, pomimo tego, że mieszka w Łodzi jest wieloletnim popularyzatorem szlaku Kanału Elbląskiego i atrakcji turystycznych m.in. Powiatu Elbląskiego, przynosząc znaczące korzyści dla jego rozwoju w dziedzinie edukacyjno – kulturalnej. Na przestrzeni ostatnich lat brał społeczny udział w bardzo wielu inicjatywach związanych z turystyka i rekreacją po obszarze Krainy Kanału Elbląskiego, organizując m.in. rejsy po szlaku Kanału Elbląskiego. Autor scenariusza ekspozycji stałej, nowej Izby Historii Kanału Elbląskiego w Buczyńcu , dla której w latach 2008-2010 był inicjatorem powstania i przewodnikiem. Ponadto Pan Sławomir jest autorem wysoko ocenianego przewodnika po Kanale Elbląskim oraz aktywnym recenzentem i konsultantem różnego rodzaju wydawnictw promujących atrakcje Kanału Elbląskiego.
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
https://powiat.elblag.pl/sv/strona-glowna-2/8220-powiatowy-dzien-dzialacza-kultury-w-klekotkach#sigProId30a54a3a65