W piątek 25 listopada, w szkolnej auli Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku odbyło się podsumowanie unijnego programu Akredytacja Erasmus+ „Pracuję, doświadczam i uczę się Europy”.

Z tej okazji 29 uczestników projektu zaprezentowało szkolnej społeczności korzyści płynące z ich udziału w zagranicznych mobilnościach w postaci filmików, osobistych i emocjonujących relacji z pobytu oraz przygotowanego poczęstunku, który składał się z typowych dań kuchni włoskiej, niemieckiej i hiszpańskiej. Młodzież przygotowała Currywurst oraz paellę, odtwarzając smaki, które miała okazję poznać podczas swoich dwutygodniowych praktyk. Uczniowie serwowali również przepyszne włoskie lody. Jedną z atrakcji było gotowanie na żywo. Michał, uczestnik stażu z Hiszpanii, gotując potrawę na scenie, zaprezentował obecnym gościom sposób przygotowania paelli z owocami morza.

Finalnym punktem spotkania było wręczenie uczniom certyfikatów uczestnictwa oraz europejskiego dokumentu Europass przez wicedyrektor Lidię Zawarczyńską, która pogratulowała młodzieży niezapomnianych przeżyć i zdobytych doświadczeń.

Należy podkreślić, że uczniowie zdali egzamin nie tylko z dojrzałego podejścia do projektu, ale i ze sposobu prezentacji swoich umiejętności. Obawy związane z pojawieniem się na scenie przed licznym gronem kolegów, koleżanek oraz nauczycieli były bezpodstawne. Okazało się, że godzinami mogliby opowiadać o swoich przeżyciach i zachęcać potencjalnych uczestników do udziału w przyszłych projektach.

Projekt „Pracuję, doświadczam i uczę się Europy” realizowany w ZSEiT od 1 września 2021 r. do 30 listopada 2022 r. skierowany był do uczniów wszystkich kierunków z oferty szkoły kształcących się w zawodach, tj.: technik ekonomista, technik agrobiznesu, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz uczniów branżowej szkoły I stopnia: mechanik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów i maszyn rolniczych oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Z podziałem na trzy grupy, uczniowie pod okiem opiekunów realizowali dwutygodniowe staże w Berlinie, Rimini oraz w Maladze i mieli okazję rozwijać swoje umiejętności zawodowe, personalne oraz językowe.

Za realizację i podsumowanie projektu odpowiedzialny był zespół koordynujący p. Aneta Wołosz oraz p. Joanna Kisielewska. Pracę tę wsparło liczne grono nauczycieli przedmiotowych, opiekunów mobilności i samych uczestników projektu.

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i pomoc.

Info ZSEiT: Aneta Wołosz