Przejdź do treści.

22 listopada 2022 roku 51 uczniów klas mundurowych w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku uczestniczyło w wycieczce zorganizowanej w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”.

Pomysł na trasę wycieczki zrodził się z chęci pokazania młodzieży ciekawych i zabytkowych miejsc w ich małej ojczyźnie, w której się urodzili i wychowali. Dlatego wybór padł na województwo warmińsko-mazurskie i miejscowości takie jak: Lidzbark Warmiński, Święta Lipka i „Wilczy Szaniec” w Gierłoży. Szkolnej wycieczce towarzyszyła niezawodna pani przewodnik Magdalena Żółtowska-Sikora.

Podziwiając przyprószone pierwszym śniegiem pola i łąki, uczniowie dotarli do Perły Warmii, czyli Lidzbarka Warmińskiego, do zamku - dawnej siedziby biskupów warmińskich. Zamek jest cennym zabytkiem architektury gotyckiej w Polsce, a od 2018 roku został uznany jako pomnik historii. Młodzież podziwiała Wielki Refektarz z ekspozycją gotyckich rzeźb, kaplicę zamkową o rokokowym wystroju, a także część podziemną zamku – piwnice, w których były składy żywności oraz przetrzymywano więźniów.

Kolejny punkt programu wycieczki to sanktuarium maryjne w Świętej Lipce, do którego już od XV w. wędrowali pątnicy. Świętolipskabazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z obejściem krużgankowym i klasztorem to zabytek barokowy. Wszyscy chętnie wysłuchali historii tego miejsca, podziwiając wnętrze i bogate zdobienia.

Ostatnim punktem zaplanowanej wyprawy była kwatera główna Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych w „Wilczym Szańcu”. Kwatera została wybudowana, aby Hitler mógł z niej dowodzić w trakcie podboju ZSRR. Młodzież zwiedziła główne miejsca związane z pobytem przywódcy nazistów, m.in. pozostałość po budynku, w którym doszło do nieudanego zamachu na jego życie, w lipcu 1944 r. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchała, w jaki sposób powstawały bunkry, ile osób przebywało w tym zorganizowanym na potrzeby wojny „miasteczku”, jak i tego, że to sami Niemcy przed wkroczeniem Armii Czerwonej dokonali wysadzenia tych obiektów.

Napełnieni wiedzą historyczną, a także opowieściami z życia lokalnej społeczności, uczniowie wraz z opiekunami ruszyli w drogę powrotną. Wycieczka była świetnie wykorzystanym czasem na to, aby się czegoś dowiedzieć, zobaczyć i doświadczyć. Był to również czas integracji uczniów, którzy ze śpiewem na ustach, uśmiechem i myślą odwiedzenia tych miejsc z rodzicami wracali szczęśliwie do domu.

Opiekunami wycieczki byli nauczyciele: Małgorzata Cytrycka, Monika Kucińska i mjr Bolesław Czechowski.

Info: ZSEiT w Pasłęku, Małgorzata Cytrycka

 

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski