Przy pięknej, słonecznej pogodzie i dużej frekwencji publiczności odbyło się tegoroczne Powiatowe Święto Plonów w Markusach. Goście z całego powiatu zjechali się w sobotę, 20 września, już od rana, aby o godzinie 13:30 wziąć udział w tradycyjnym korowodzie dożynkowym, który w towarzystwie kapeli ludowej i śpiewów przeszedł spod Urzędu Gminy w Markusach na plac w centrum wsi. Była to doskonała okazja, aby podziwiać kunsztownie plecione tradycyjne wieńce dożynkowe, których aż 14 zostało zgłoszonych przez gminy do udziału w konkursie.
Mszę świętą w intencji rolników celebrował Biskup Elbląski Jacek Jezierski, który poświęcił chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów oraz przygotowane wieńce.
Gospodarzami – starostami tegorocznych dożynek powiatowych byli Agnieszka Zaskalska i Marek Kalinowski. Pani Agnieszka wraz z mężem Krzysztofem i córką Wiktorią prowadzi gospodarstwo od 2003 roku. W obecnej chwili posiada 250 ha. Prowadzi produkcję roślinną: pszenica na areale 130 ha wydajność 8,5 ton z ha rzepak na areale 35 ha wydajność 4,5 ton z ha). Na pozostałej części gospodarstwa znajdują się użytki zielone przeznaczone dla bydła.
Prowadzona jest także produkcja zwierzęca, obecnie 120 szt. bydła .W stadzie jest 35 szt. krów mlecznych od których oddano 250 tys. litrów mleka. W gospodarstwie znajduje się też bydło mięsne rasy „Szaroles”, bydło opasowe oraz trzoda chlewna w ilości 65 sztuk.
W gospodarstwie prowadzone są cały czas inwestycje. W ostatnim czasie zostały zakupione ciągniki rolnicze wraz z potrzebnym sprzętem oraz kombajn zbożowy o dużej wydajności.
Z kolei Marek Kalinowski wraz z żoną i synami prowadzi gospodarstwo rodzinne o powierzchni ok. 120 ha o profilu mleczno-roślinnym. Państwo Kalinowscy zajmują się hodowlą bydła – łącznie ok. 100 sztuk, w tym 50 krów. Roczna sprzedaż mleka wynosi około 400 tys. litrów. Gospodarstwo wyposażone jest w sprzęt niezbędny do produkcji, średnie plony wynoszą: ponad 8 ton pszenicy z 1 ha oraz 4,5 tony rzepaku z 1 ha. Pan Marek zajmuje się działalnością społeczną, m.in. jest wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej w Spółdzielni Mleczarskiej SPOMLEK, radnym Gminy Markusy, członkiem komitetu członkowskiego Powiślańskiego Banku Spółdzielczego w Kwidzynie. Gospodarstwo Państwa Kalinowskich brało udział w licznych konkursach i pokazach i korzystało z funduszy unijnych SAPARD oraz PROW.
Symboliczny bochen chleba wypieczony z tegorocznych plonów przyjął od gospodarzy dożynek wicestarosta Maciej Romanowski, który w ciepłych słowach podziękował wszystkim rolnikom za ich roczny trud.
Specjalny gość dożynek, marszałek województwa Jacek Protas wręczył Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego przyznane: Bogdanowi Szymanowskiemu, Krzysztofowi Wiczyńskiemu, Annie Łowieckiej i Tadeuszowi Kawie.
Następnie przewodniczący Zarządu Powiatowego Izb Rolniczych Roman Puchalski wręczył nagrody dla najlepszych rolników z powiatu elbląskiego.
Jak zwykle wielkie emocje wzbudzał konkurs na tradycyjny wieniec dożynkowy. W tym roku główne nagrody otrzymały wspaniałe wieńce zgłoszone przez:
I miejsce – Stowarzyszenie Inicjatyw i Rozwoju Różyce w Rejsytach, gm. Rychliki;
II miejsce – Sołectwo Piastowo;
III miejsce – Sołectwo Władysławowo.
Nagrodzono również najlepsze stoiska wiejskie, które mogli podziwiać wszyscy uczestnicy dożynek:
I miejsce – Miejsko-Gminny Dom Kultury w Tolkmicku „Praktyczna Pani”;
II miejsce – Stowarzyszenie „Wierzba” Janowo – Kazimierzowo;
III miejsce – Sołectwo Zwierzno.
Oprócz tradycyjnych elementów dożynkowego festynu, organizatorzy przygotowali moc atrakcji w postaci licznych konkursów, rozgrywek sportowych, pokazów Policji, występów artystycznych. Gwiazdą wieczoru był elbląski zespół szantowy The Nierobbers. Całość zakończyła wieczorna zabawa taneczna.