Od 24 do 28 czerwca w powiecie elbląskim będzie przebywać sześcioosobowa delegacja samorządowców z mołdawskiego powiatu Rezina. Ambasador RP w Kiszyniowie już w maju 2012 r. przedstawił propozycję nawiązania współpracy z tym rejonem. Zarząd Powiatu w Elblągu zaakceptował pomysł, oferując wymianę doświadczeń związanych z funkcjonowaniem samorządności w Polsce, współpracę gospodarczą, wymianę młodzieży, itp.
Powiat elbląski ma już bogate doświadczenia we współpracy z niemieckim powiatem Steinburg, z którym od 12 lat prowadzi ożywioną wymianę kulturalną, sportową, wyjazdy młodzieży oraz wymianę doświadczeń związanych z funkcjonowaniem samorządów obu powiatów. W ubiegłym roku samorząd powiatu elbląskiego w partnerstwie z Marszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego był głównym organizatorem XI Polsko-Niemieckiego Kongresu Komunalnego w Elblągu pod hasłem „Młodzież przyszłością Europy – doświadczenia polskich i niemieckich samorządów w ostatniej dekadzie”.
Z kolei Partnerstwo Wschodnie w naszym regionie nie ma dużych tradycji. Mając doświadczenia we współpracy z samorządem niemieckim, powiat elbląski chciałby je przenieść w inny rejon Europy. Motywacją do takiego działania jest wyrażona przez powiat Rezina wola nawiązania współpracy z naszym powiatem. Rezina jest rejonem rolniczym, o podobnej liczbie mieszkańców – powiat elbląski liczy około 56,7 tys. mieszkańców, zaś Rezina około 52,6 tys. mieszkańców. W powiecie elbląskim dominuje produkcja rolnicza, 70% mieszkańców mieszka na wsi, podobnie jest u partnera. Porównywalny charakter obu rejonów z pewnością ułatwi nawiązanie kontaktów i wzajemną współpracę.
Zakładamy, że nasze wspólne działania w kolejnych latach przyczynią się do zbliżenia Mołdawii do Unii Europejskiej oraz rozwoju Partnerstwa Wschodniego. Przewidujemy rozwój bezpośrednich kontaktów międzyludzkich a także nawiązanie kontaktów gospodarczych, kulturalnych, sportowych, edukacyjnych, promocję osiągnięć naukowych, również promocję turystyki w obu regionach. Planujemy aktywną współpracę w zakresie promocji demokracji, samorządności, a także wizji funkcjonowania Unii Europejskiej oraz kierunków jej rozwoju.
W skład delegacji regionu Rezina wchodzą radni, urzędnicy samorządowi i lokalni przedsiębiorcy. W programie wizyty przewiduje się m.in. spotkania z władzami samorządowymi Powiatu Elbląskiego, Elbląga, Młynar, kadrą naukową Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, dyrekcją i uczniami Zespołu Szkół w Pasłęku, zwiedzanie Parku Technologicznego w Elblągu i Spółdzielni Mleczarskiej „Spomlek” w Młynarach.
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Wyrażone w niniejszej publikacji opinie są poglądami jej Autora. Treści prezentowane w niniejszej publikacji nie są tożsame z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.