Przejdź do treści.

W dniach 23 - 25 luty br. w wyniku ocieplenia połączonego z opadami deszczu nastąpiło gwałtowne topnienie śniegu i spływ wód roztopowych do rzek i cieków wodnych położonych na terenie powiatu elbląskiego powodując nagły wzrost ich poziomów. Najtrudniejsza sytuacja wytworzyła się na rzekach: Wąska, Elszka i Stradanka. Rzeka Wąska przekroczyła stan alarmowy o około 35 cm osiągając poziom 665. Powstało realne zagrożenie podtopienia wodami rzeki Elszka części m. Stegny i wodami rzeki Wąska zabudowań położonych przy ulicy Dolnej w Pasłęku. W tym okresie na skutek spływu wód roztopowych doszło do kilku lokalnych podtopień w Gminach: Rychliki, Markusy, Tolkmicko i Pasłęk. Grube pokrywy lodowe jeziora Drużno i Zalewu Wiślanego potęgowały utrudnienia w odpływie wody z rzek i potoków stwarzając sprzyjające warunki tworzenia się zatorów lodowych. Sytuacja taka miała miejsce u ujścia rzeki Stradanka w Tolkmicku i na rzece Wąska w m. Węzina.
Największe zagrożenie spowodował zator w m. Węzina gdzie spiętrzenie kry lodowej doprowadziło do przelania się wody przez koronę jej prawego wału na polder Węzina. Podjęte działania przez Gminę Elbląg z udziałem służb technicznych ŻZMiUW w Elblągu polegające na podwyższeniu w zagrożonym miejscu korony wału workami z piaskiem oraz wykonaniu kanału ulgi na jej prawym brzegu, bezpośrednio poniżej wału czołowego jeziora Drużno na polderze Węzina. Woda kanałem ulgi odpłynęła w trzcinowiska po stronie odwodnej wału czołowego. Część kry lodowej tego zatoru samoistnie skierowała się w rejon upustu gdzie była kruszona zadysponowanym przez Gminę Elbląg ciężkim sprzętem. Upust wody doprowadził do obniżenia poziomu wody w korycie rzeki do poziomu bezpiecznego dla wałów. Działania związane z kruszeniem lodu podjęto również na ujściu rzek Elszki i Bierutówki do jeziora Drużno, oraz ujściu potoku Dąbrówka do Zalewu Wiślanego.
Na polderach pomimo nieprzerwanej pracy pompowni melioracyjnych okresowo zalane lub podtopione zostały grunty w częściach oddalonych od pompowni. W przypadku kilku pompowni melioracyjnych doszło do przekroczenia stanu maksymalnego w kanałach pompowych.
Służby techniczne ŻZMiUW w Elblągu oraz służby gminne w tym czasie monitorowały odpływ wód roztopowych korytami cieków i potoków oraz kanałów melioracyjnych i w zależności od sytuacji podejmowały niezbędne działania.
Podczas spływu wód roztopowych obserwowano ciągły wzrost poziomu wody w jeziorze Drużno. W sobotę niemal na wszystkich wodowskazach jeziora przekroczony został stan ostrzegawczy. Niedzielne ochłodzenie spowodowało znaczne zahamowanie spływu wód roztopowych i spadek poziomu wód we wszystkich ciekach wodnych, których zlewiskiem jest jezioro Drużno i Zalew Wiślany.
W dniu dzisiejszym 28. 02. 2012r.) na wodowskazach jeziora Drużno poziom wody waha się w granicach od 562 do 579 i wynosi na odczytach w m. Jurandowo 573, Komorowo Żuławskie 576, Gronowo Górne 562, Dłużyna 579. Zalew Wiślany m. Tolkmicko 517, Nowe Batorowo 529, Nowotki 524. Rzeka Wąska, odczyt na wodowskazie w Pasłęku 477 Tabelaryczne stany wód: jezioro Drużno - ostrzegawcze 570, alarmowe 590; Zalew Wiślany - 590 i 630, rzeka Wąska - 620 i 630).
W chwili obecnej na terenie Powiatu na skutek poprawy sytuacji hydrometeorologicznej zagrożenie powodziowe zmalało ale nadal wymagana jest czujność wszystkich służb funkcjonujących w systemie reagowania kryzysowego.


Stanisław Sołowiej
Inspektor ds. kryzysowych i ochrony ludności.

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski