W dniach 23 - 25 luty br. w wyniku ocieplenia połączonego z opadami deszczu nastąpiło gwałtowne topnienie śniegu i spływ wód roztopowych do rzek i cieków wodnych położonych na terenie powiatu elbląskiego powodując nagły wzrost ich poziomów. Najtrudniejsza sytuacja wytworzyła się na rzekach: Wąska, Elszka i Stradanka. Rzeka Wąska przekroczyła stan alarmowy o około 35 cm osiągając poziom 665. Powstało realne zagrożenie podtopienia wodami rzeki Elszka części m. Stegny i wodami rzeki Wąska zabudowań położonych przy ulicy Dolnej w Pasłęku. W tym okresie na skutek spływu wód roztopowych doszło do kilku lokalnych podtopień w Gminach: Rychliki, Markusy, Tolkmicko i Pasłęk. Grube pokrywy lodowe jeziora Drużno i Zalewu Wiślanego potęgowały utrudnienia w odpływie wody z rzek i potoków stwarzając sprzyjające warunki tworzenia się zatorów lodowych. Sytuacja taka miała miejsce u ujścia rzeki Stradanka w Tolkmicku i na rzece Wąska w m. Węzina.
Największe zagrożenie spowodował zator w m. Węzina gdzie spiętrzenie kry lodowej doprowadziło do przelania się wody przez koronę jej prawego wału na polder Węzina. Podjęte działania przez Gminę Elbląg z udziałem służb technicznych ŻZMiUW w Elblągu polegające na podwyższeniu w zagrożonym miejscu korony wału workami z piaskiem oraz wykonaniu kanału ulgi na jej prawym brzegu, bezpośrednio poniżej wału czołowego jeziora Drużno na polderze Węzina. Woda kanałem ulgi odpłynęła w trzcinowiska po stronie odwodnej wału czołowego. Część kry lodowej tego zatoru samoistnie skierowała się w rejon upustu gdzie była kruszona zadysponowanym przez Gminę Elbląg ciężkim sprzętem. Upust wody doprowadził do obniżenia poziomu wody w korycie rzeki do poziomu bezpiecznego dla wałów. Działania związane z kruszeniem lodu podjęto również na ujściu rzek Elszki i Bierutówki do jeziora Drużno, oraz ujściu potoku Dąbrówka do Zalewu Wiślanego.
Na polderach pomimo nieprzerwanej pracy pompowni melioracyjnych okresowo zalane lub podtopione zostały grunty w częściach oddalonych od pompowni. W przypadku kilku pompowni melioracyjnych doszło do przekroczenia stanu maksymalnego w kanałach pompowych.
Służby techniczne ŻZMiUW w Elblągu oraz służby gminne w tym czasie monitorowały odpływ wód roztopowych korytami cieków i potoków oraz kanałów melioracyjnych i w zależności od sytuacji podejmowały niezbędne działania.
Podczas spływu wód roztopowych obserwowano ciągły wzrost poziomu wody w jeziorze Drużno. W sobotę niemal na wszystkich wodowskazach jeziora przekroczony został stan ostrzegawczy. Niedzielne ochłodzenie spowodowało znaczne zahamowanie spływu wód roztopowych i spadek poziomu wód we wszystkich ciekach wodnych, których zlewiskiem jest jezioro Drużno i Zalew Wiślany.
W dniu dzisiejszym 28. 02. 2012r.) na wodowskazach jeziora Drużno poziom wody waha się w granicach od 562 do 579 i wynosi na odczytach w m. Jurandowo 573, Komorowo Żuławskie 576, Gronowo Górne 562, Dłużyna 579. Zalew Wiślany m. Tolkmicko 517, Nowe Batorowo 529, Nowotki 524. Rzeka Wąska, odczyt na wodowskazie w Pasłęku 477 Tabelaryczne stany wód: jezioro Drużno - ostrzegawcze 570, alarmowe 590; Zalew Wiślany - 590 i 630, rzeka Wąska - 620 i 630).
W chwili obecnej na terenie Powiatu na skutek poprawy sytuacji hydrometeorologicznej zagrożenie powodziowe zmalało ale nadal wymagana jest czujność wszystkich służb funkcjonujących w systemie reagowania kryzysowego.
Stanisław Sołowiej
Inspektor ds. kryzysowych i ochrony ludności.