W dniu dzisiejszym (26 maja 2023 r.) odbyły się obrady LVII Sesji Rady Powiatu w Elblągu.
Na początku obrad wysłuchano Sprawozdania z działalności Zarządu Powiatu w Elblągu za okres od 12 maja 2023 r. do 26 maja 2023 r. przedstawionego przez Starostę Elbląskiego. Następnie Radni Rady Powiatu w Elblągu udzielili wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Kolejnym punktem obrad było uroczyste wręczenie Panu Władysławowi Brachunowi oraz Panu Leszkowi Berbeciowi Honorowej Odznaki „Zasłużonego dla Powiatu Elbląskiego”.

Podczas Sesji ogólnie podjęto 9 uchwał Rady Powiatu w Elblągu:
1. w sprawie udzielenia Zarządowi Powiatu w Elblągu wotum zaufania.
2. w sprawie rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu Powiatu Elbląskiego za 2022 r. oraz udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu w Elblągu.
3. zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Elbląskiego na lata 2023-2030.
4. zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Elbląskiego na rok 2023.
5. w sprawie nadania Odznaki Honorowej Zasłużonego dla Powiatu Elbląskiego – Panu Stanisławowi Sołowiejowi.
6. w sprawie organizacji wspólnej obsługi kadrowo-płacowej oraz finansowo-księgowej dla Domów Pomocy Społecznej Powiatu Elbląskiego.
7. w sprawie przyjęcia oceny zasobów pomocy społecznej Powiatu Elbląskiego.
8. projekt uchwały zmieniającej Uchwałę Nr XX/19/2020 Rady Powiatu w Elblągu z dnia 27 marca 2020 r. w sprawie zasad udzielania dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do reje-stru zabytków, usytuowanym na terenie Powiatu Elbląskiego i nie stanowiącym jego wyłącznej własności.
9. w sprawie zdalnego trybu obradowania Rady Powiatu w Elblągu oraz Komisji Rady Powiatu w Elblągu.

Wysłuchano informacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Delegatury w Elblągu o wynikach kontroli obiektów o podstawowym znaczeniu dla województwa przeprowadzonych w 2022 roku oraz informacji Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu nt. Rynku pracy w powiecie elbląskim w 2022 roku.
Na zakończenie przedstawiono informacje o złożonych interpelacjach i zapytaniach Radnych oraz udzielonych na nie odpowiedziach.