W listopadzie 2008 roku międzynarodowa sieć współpracy edukacyjnej „Wide Minds , Ludzkie oblicze cyfrowej edukacji” w skrócie WiMi) oficjalnie rozpoczęła swoją działalność od międzynarodowej konferencji w Elblągu. Po trzech latach pracy nadszedł czas podsumowania dotychczasowych osiągnięć. Służy temu kolejna, czwarta już po Polsce, Hiszpanii i Finlandii, konferencja zorganizowana tym razem w Pizie.
W konferencji bierze udział 120 osób z 15 krajów Unii Europejskiej. Są to głównie nauczyciele, ale również dyrektorzy szkół, doradcy metodyczni, przedstawiciele lokalnych i regionalnych władz oraz instytucji działających w sferze edukacji. Region elbląski reprezentują nauczyciele z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu: Katarzyna Jankowska i Maciej Fogiel oraz Marek Murdzia , polski koordynator projektu WiMi. ZSIŚiU zrealizowała swój partnerski projekt finansowany w ramach programu UE „Uczenie się przez całe życie , Comenius”, który przygotowała jeszcze podczas konferencji w Elblągu, wspólnie ze szkołami z Hiszpanii, Walii, Turcji, Czech i Austrii.
Podobnych przykładów w Elblągu i powiecie elbląskim, dzięki sieci WiMi, można znaleźć o wiele więcej w okresie ostatnich trzech lat.
Konferencja w Pizie zakończy się dopiero w niedzielę 15 maja, ale już można powiedzieć, że projekt WiMi odniósł duży sukces, a faktyczne wyniki znacznie przewyższają zakładane wartości. Przez minione trzy lata w konferencjach wzięło udział ponad 300 osób, głównie nauczycieli. Ponad 200 szkół z 19 krajów UE uczestniczyło w różnego rodzaju przedsięwzięciach organizowanych przez sieć WiMi, co przekłada się na imponującą liczbę 16,5 tys. uczniów objętych działaniami w ramach projektu. Liczby te nie są ostateczne i cały czas się zwiększają, gdyż podczas konferencji w Pizie powstają kolejne partnerstwa szkół, które zaowocują projektami realizowanymi przez poszczególne szkoły aż do roku 2014.
Program konferencji w Pizie jest bardzo bogaty i nie ogranicza się jedynie do prezentacji osiągnięć WiMi. Ważnym elementem są zajęcia warsztatowe dla nauczycieli m.in. na temat eLearningu oraz wykorzystania technik cyfrowych i multimedialnych w dydaktyce i współpracy międzynarodowej szkół. Zorganizowane zostały także wizyty studyjne do kilku szkół różnego typu w regionie Toskania.
Szczególnym gościem konferencji jest Jean-Michel Boullier , dyrektor departamentu ds. programu Comenius Komisji Europejskiej. Wyraził on wiele pozytywnych opinii na temat stylu działania i efektów osiągniętych przez partnerów sieci WiMi. Gorąco zachęcał dotychczasowych koordynatorów WiMi do podjęcia trudu przygotowania kolejnego wniosku aplikacyjnego i złożenia go do Komisji Europejskiej w przyszłym roku, tak aby podobna sieć współpracy zafunkcjonowała w następnym trzyletnim okresie. Wszystko wskazuje na to, że próba przygotowania takiej dokumentacji zostanie podjęta i wśród partnerów nowo powstającej sieci nie zabraknie przedstawicieli powiatu elbląskiego.
Więcej informacji o sieci WiMi można znaleźć na stronie internetowej: www.wideminds.eu