W celu stworzenia odpowiednich warunków do poszerzania wiedzy, rozwijania zainteresowań i umiejętności młodzieży Zespołu Szkół w Pasłęku realizuje liczne projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach których odbywają się liczne wykłady prowadzone przez profesorów wyższych uczelni. Kadra pedagogiczna i dyrekcja od wielu lat dba o aktywną współpracę szkoły z uczelniami. Wykłady są dodatkową formą uzupełnienia wiedzy i umiejętności z interesujących dziedzin nauki. Wykłady były prowadzone w przystępny i zrozumiały sposób, pomogły uczniom w określeniu ich uzdolnień i planowaniu drogi rozwoju.
Dodatkowym sposobem rozbudzania zainteresowań były wyjazdy na uczelnie, gdzie w sposób bezpośredni uczniowie mieli kontakt z doskonale wyposażonymi obiektami i kadrą profesorską. Jeszcze jako licealiści, uczniowie mogli poczuć się studentami Wydziału Chemii, Biologii, Matematyki czy Fizyki. Taka forma realizowanych zajęć jest bardzo interesująca i przynosi widoczne rezultaty, gdyż uczniowie Zespołu Szkół w Pasłęku uzyskują wysokie wyniki nauczania potwierdzone na egzaminie maturalnym oraz osiągnięciami w olimpiadach i konkursach. Szkoła pomaga młodym ludziom ukształtować swoją osobowość, wyznaczyć odpowiednie wartości i przygotować się do życia.
W czasie wykładów i wyjazdów uczniowie dowiedzieli się o bogatej ofercie edukacyjnej uczelni wyższych, warunkach i terminach rekrutacji.
Wykłady otwarte:
1. prof. J. Sienkiewicz, Dziekan Wydziału Matematyki Stosowanej i Fizyki Technicznej Politechniki Gdańskiej , nt. „Znaczenie matematyki w rozwoju nauk ścisłych. Opis struktur elektronowych oraz procesów fotodysocjacji wybranych molekuł” , 21.01.2010r.)
2. prof. K. Nowosielski, Uniwersytet Gdański, „Patriotyzm i założycielskie teksty polskie” 30.11.2009r.)
3. prof. UG Wojciech Owczarski „Po co nam literatura” 21.01.2010)
4. dr S. Koronkiewicz, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, „Właściwości metali”, 26.01.2010r.)
5. prof. Romanem Kisiel, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, na temat: Gospodarka i rozwój, 26.02.2010
6. 23.11.2009 odbył się wyjazd edukacyjny na Uniwersytet Gdański na warsztaty z pracownikiem uczelni dr Jackiem Gulgowskim na temat:,, Gdzie możemy spotkać się z matematyką”.
7. dr Jacek Gulgowski, Uniwersytet Gdański, „Intuicja i rachunek prawdopodobieństwa” 24.02.2010r.)
8. prof. Roman Kisiel, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, na temat: Gospodarka i rozwój, 26.02.2010
9. dr S. Stanicki, PWSZ w Elblągu, ,,Bałtyk - zbiornik epikontynentalny" 24.11.2009r.)
Wyjazdy edukacyjne na:
1. UW-M w Olsztynie - zajęcia laboratoryjne na Wydziale Chemii, poprowadziła pani dr Stanisława Koronkiewicz „Właściwości metali - szereg elektrochemiczny",
2. UW-M w Olsztynie - warsztaty połączone z mikroskopowaniem na Wydziale Biologii, w dniu 17.10.2009, przeprowadził Profesor Tadeusz Korniak - "Wędrówka po świecie roślin".
3. do Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego , wykład i warsztaty
4. na Uniwersytet Gdański na warsztaty z pracownikiem uczelni dr Jackiem Gulgowskim na temat:,, Gdzie możemy spotkać się z matematyką”. 23.11.2009
5. Politechnikę Gdańską na Wydział Matematyki Stosowanej i Fizyki Technicznej na wykład i warsztaty, „Akustyka” 18.02.2010r.
6. do Akwarium Gdyńskiego zwiedzanie, prezentacja nt. Rozmnażanie zwierząt morskich, zajęcia laboratoryjne -„Chemia wody” i „Mikroświat zbiorników wodnych” 12.03.2010r.
7. Uniwersytet Gdański , Dni Otwarte Uczelni 18/19.03.2010
8. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie na DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI 2010, 30.03.2010r.
9. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Instytucie Informatyki Stosowanej
- prof. Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Jerzy Toppa, 18.05.2010
Serdecznie dziękujemy wszystkim prowadzącym wykłady, warsztaty, zajęcia laboratoryjne za przyjęcie zaproszenia, poświęcenie czasu, interesujące wystąpienia oraz za wzbudzanie w młodzieży chęci pogłębiania wiedzy na wyższym szczeblu edukacyjnym.
Elżbieta Wasiuk