Przejdź do treści.

Jak postępować z dzieckiem jąkającym się?

  1. Gdy dziecko nie zdaje sobie sprawy, że się jąka to w żaden sposób nie daj mu odczuć, że coś się w jego wymowie zmieniło, pomóż mu nabrać zaufania do swojego mówienia, mimo niepłynności.
  2. Słuchaj uważnie tego co dziecko mówi, jakie informacje chce Ci przekazać, nie skupiaj się na tym w jaki sposób się wypowiada. Tak samo reaguj w każdej sytuacji, niezależnie od tego czy dziecko się jąka, czy akurat mówi bardziej płynnie.
  3. Nie stosuj poleceń i upomnień typu : „ powtórz, mów wolniej, weź głębszy oddech, nie jąkaj się”. Takie komunikaty utwierdzają dziecko w przekonaniu, że ważniejsze jest mówienie płynne niż treść jego wypowiedzi.
  4. Jeśli dziecko się spieszy, jest nadmiernie podniecone powiedz mu: „uspokój się, mamy przecież dużo czasu”, to zupełnie coś innego niż komunikat „mów wolniej”, ponieważ nie zwraca wówczas uwagi na to jak dziecko mówi, ale na jego stan emocjonalny i zachowanie.
  5. Nie przerywaj wypowiedzi dziecka, cierpliwie wysłuchaj tego co ma do powiedzenia.
  6. Utrzymuj kontakt wzrokowy podczas rozmowy. Nawet kiedy jesteś zajęty wysłuchaj dziecka do końca.
  7. Nie mów za dziecko i nie odpowiadaj za nie na pytania, nie kończ jego wypowiedzi.
  8. Wzmacniaj w dziecku poczucie własnej wartości i wiarę we własne siły, daj mu odczuć, że je kochasz i akceptujesz.
  9. Zauważaj i nagradzaj nawet drobne postępy dziecka, nie skupiaj się na niedociągnięciach i nie podkreślaj ich.
  10. Nie okazuj, że jąkanie dziecka jest dla Ciebie problemem, nie zdradzaj przed nim zatroskania czy zniecierpliwienia. Dziecko obserwuje mimikę twarzy rozmówcy. Widok zniecierpliwionej czy zmartwionej twarzy utwierdzi je w przekonaniu, że jąkanie jest czymś złym i nie akceptowanym przez otoczenie.
  11. Nie zadawaj dziecku kilku pytań jednocześnie.
  12. Zwolnij własne tempo mowy, daj mu prawidłowy wzorzec wymowy.
  13. Zwróć uwagę w jakich okolicznościach dziecko jąka się najczęściej. Co robi i jak się zachowuje gdy ma trudności z mówieniem, lepiej wówczas zrozumiesz jego problemy.
  14. Rozwijaj zainteresowania swojego dziecka, pomóż mu odnaleźć pasję. Dziecko powinno mieć świadomość, że jest czynność, którą wykonuje lepiej od innych osób. W chwilach zwątpienia powinno je to podnieść na duchu.
  15. Zachęcaj dziecko do częstego śpiewu i recytowania, gdyż wtedy jąkanie nie występuje.
  16. Jeśli dziecko boi się czytać na głos w klasie, przećwicz głośnie czytanie w domu, pozwoli mu tozapoznać się ze wszystkimi trudnymi słowami.
  17. Miej świadomość, że stan emocjonalny dziecka ma duży wpływ na jego mowę, dlatego nie powinno być ono świadkiem sprzeczek pomiędzy rodzicami ani też dyskusji o jego wychowaniu.
  18. Wykonuj z dzieckiem zabawy relaksacyjne i oddechowe. Kontroluj, aby oddech Twojego dziecka był spokojny, a mięśnie rozluźnione.
  19. Organizuj swojemu dziecku zajęcia manualne, spędzaj z nim także czas na świeżym powietrzu. Wybieraj raczej miejsca spokojne i niezatłoczone.
  20. Dbaj o to, żeby dziecko było wyspane i wypoczęte. Nie nakładaj na nie zbyt wielu obowiązków i zajęć pozalekcyjnych. Dziecko powinno mieć zapewnione ok. 10 godzin snu w ciągu doby, a obowiązki i zajęcia dodatkowe nie powinny zajmować całego czasu wolnego. Po zajęciach w przedszkolu, szkole dajmy mu czas na odpoczynek, najlepiej na świeżym powietrzu. Nadmiar zajęć wywołuje pośpiech, a co za tym idzie stres i zmęczeni a to nie służy dziecku jąkającemu się.

Opracowanie : na podstawie materiałów źródłowych logopedzi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pasłęku

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski