Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku zaprasza do kształcenia w zawodzie technik przetwórstwa mleczarskiego
13 marca br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Elblągu odbyło się kolejne trzecie) spotkanie promujące uruchamiany od 1 września 2015 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku nowy zawód technik przetwórstwa mleczarskiego.
W spotkaniu udział wzięli: Grażyna Przasnyska - Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, Maciej Romanowski - Starosta Elbląski, Marian Matuszczak - dyrektor ZSEiT w Pasłęku, Beata Pabian i Danuta Oleksiak z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu, Gabriela Effenberg – naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Elblągu, Anna Bernard – przedstawiciel firmy Sery ICC Pasłęk Sp. z o.o. oraz przedstawiciele innych spółdzielni mleczarskich w regionie, doradcy zawodowi, dyrektorzy, pedagodzy i uczniowie gimnazjów z terenu powiatu elbląskiego i miasta Elbląga.
Uruchomienie tego kierunku kształcenia wynika z zapotrzebowania zakładów przetwórstwa mleczarskiego na specjalistów o takich kwalifikacjach. Zdaniem Pani Kurator Grażyny Przasnyskiej uruchomienie tego kierunku pod potrzeby zakładów mleczarskich i we współpracy z nimi może być modelowym rozwiązaniem, w którym duży pracodawca przewiduje potrzebę zatrudnienia w zawodzie technik przetwórstwa mleczarskiego.
Dyrektor ZSEiT w Pasłęku zwrócił między innymi uwagę, że uczniowie spoza Pasłęka mogą mieć zakwaterowanie w internacie szkoły.
Przedstawiciel firmy Sery ICC Pasłęk Sp. z o.o. przedstawiła zakład z punktu widzenia prowadzonych inwestycji i rozbudowy, głównych wydziałów produkcyjnych i perspektyw funkcjonowania zakładu na najbliższe lata.
Technik przetwórstwa mleczarskiego jest zawodem unikatowym na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i kształconym tylko w trzech szkołach w Polsce. Nauka w tym zawodzie obejmuje zagadnienia dotyczące przetwórstwa mleka, tj. przepisy i normy obowiązujące w przetwórstwie mleczarskim, klasyfikacje wyrobów mleczarskich, surowców, substancji i materiałów pomocniczych, skupu, transportu i magazynowania mleka oraz produkcji wyrobów mleczarskich. Ponadto uczeń poznaje podstawy rysunku technicznego, dokumentację techniczną, elementy materiałoznawstwa, maszyny i urządzenia, stosowane wprzetwórstwie mleczarskim, określa przyrządy kontrolno-pomiarowe. Nauka w tym zawodzie obejmuje też treści dotyczące mikrobiologii, badań właściwości fizykochemicznych i mikrobiologicznych mleka i przetworów mlecznych, metody instrumentalne bezpieczeństwa zdrowotnego żywności.
Absolwent potrafi określić skład i właściwości mleka, jakość surowców i wyrobów gotowych oraz czynniki wpływające na ich jakość i przydatność technologiczną, dobiera surowce, dozwolone substancje dodatkowe i pomagające w przetwarzaniu, stosowane do wyrobów mleczarskich. Oprócz tego planuje i nadzoruje przebieg procesów technologicznych wprodukcji wyrobów mleczarskich, określa skład mikroflory mleka i jego przetworów, oraz znaczenie drobnoustrojów w mleczarstwie. Potrafi obsługiwać maszyny i urządzenia stosowane w procesach produkcji wyrobów mleczarskich.
Technik przetwórstwa mleczarskiego może pracować na stanowiskach: operator maszyn iurządzeń, aparatowy, brygadzista, serowar i laborant w mleczarniach, zakładach przetwórstwa spożywczego, w laboratoriach przy ocenie produktów mleczarskich, w handlu artykułami spożywczymi, marketingu produktów spożywczych. Może także prowadzić własną firmę.
Pokrewnymi zawodami, które może wykonywać technik przetwórstwa mleczarskiego są: technik przetwórstwa spożywczego, technik żywienia i usług gastronomicznych, dietetyk.
W trakcie czteroletniej nauki, uczniowie kształcący się w zawodzie technik przetwórstwa mleczarskiego, będą mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnymi technologiami wprodukcji wyrobów mleczarskich, podczas odbywania praktyk zawodowych w zakładach mleczarskich, takich jak Sery ICC Pasłęk, SM Spomlek o. Młynary, SM Mlekovita o. Morąg, Lactima Sp. z o.o. o. Morąg.
Wszystkich zainteresowanych gimnazjalistów zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej ZSEiT w Pasłęku: www.zseit.paslek.edu.pl oraz do udziału w Dniach Otwartych, które odbędą się 19-20 marca br. Szczegółowe informacje, związane z naborem, w którym kształcić się będą technicy przetwórstwa mleczarskiego, można uzyskać pod numerem telefonu: 55 248 31 29.
Andrzej Sawicki
Magdalena Lipska