W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 Powiat Elbląski realizuje projekt pt. "Zmniejszenie zużycia energii poprzez budowę kolektorów słonecznych w całorocznych obiektach użyteczności publicznej powiatu elbląskiego". Łącznie na sześciu obiektach użyteczności publicznej zostaną zainstalowane 293 sztuki kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni 615,3 m2, co w przyszłości pozwoli na zaspokojenie ponad 50 procent zapotrzebowania na ciepłą wodę.
Całkowita wartość projektu wynosi 1 268 323, 37 zł, z czego wysokość kwoty dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozowju Regionalnego wynosi 1 014 658,68 zł tj. 80% całkowitej jego wartości..
W Pasłęku projektem objęty został internat przy Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych. Budynek został wyposażony w 62 kolektory słoneczne, które posiadają nowoczesną obudowę w postaci wanny wykonanej z tworzywa sztucznego, co sprawia, że wyglądają estetycznie. Wszystkie zostały usytuowane na specjalnych konstrukcjach wsporczych zamocowanych do dachu. Przy każdej baterii kolektorów zastosowano zawór regulacyjny. Przewidziano też separator powietrza z zaworem odcinającym i zawory odcinające każdą baterię. Przewody instalacji solarnej zostały poprowadzone na zewnątrz, a następnie przez ścianę do pomieszczeń kotłowni. Ciepło z kolektorów będzie odbierane za pomocą płynu solarnego i przekazane wodzie poprzez wymiennik płytowy do trzech zasobników buforowych o pojemności 2000 dm3 każdy. Następnie ciepło będzie oddane przez wymiennik płytowy do istniejących zasobników podgrzewu ciepłej wody użytkowej. W razie potrzeby cwu będzie dogrzewana przez istniejące kotły.
Na terenie szkoły prócz internatu, w którym mieszka 80 osób, mieści się stołówka i całoroczne schronisko młodzieżowe z 52 miejscami noclegowymi. Obiekt generuje więc duże ilości zużywanej wody. Wprowadzenie kolektorów pozwali zmniejszyć koszty eksploatacji obiektów.
Starostwo Powiatowe w Elblągu prowadzi prace w zakresie montażu kolektorów słonecznych także w pięciu innych obiektach użyteczności publicznej. W domu Pomocy Społecznej w Tolkmicku przewidziano 80 sztuk kolektorów słonecznych, które w razie potrzeby będą wspomagane przez istniejące kotły grzewcze. W Zakładzie Aktywności Zawodowej w Kamionku Wielkim będą pracować 32 kolektory słoneczne, ale ze względu na odległość poszczególnych budynków instalację solarną należało podzielić na trzy części. W przypadku niewystarczającej ilości energii słonecznej użyte zostaną kotły gazowe. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku będzie wyposażany w 32 kolektory. Układ 28 kolektorów instalowany jest w Domu Pomocy Społecznej w Rangórach. W Domu Pomocy Społecznej „Krokus” we Władysławowie wykonawca projektu zamontował układ 30 kolektorów. Tam prace zostały ukończone.
Zastosowanie tzw. „solarów” pozwoli ograniczyć emisję szkodliwych dla środowiska gazów i pyłów o połowę w stosunku do aktualnych wielkości, co pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne i wzmocni pozycję województwa warmińsko-mazurskiego w europejskich sieciach przyrodniczych. Zakłada się, że instalacje słoneczne pokryją ponad 50% zapotrzebowania obiektów na ciepłą wodę użytkową. W zależności od warunków pogodowych szacuje się, że roczne oszczędności na stosowanych dotąd paliwach olej, węgiel, drewno) wyniosą od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych.