Dziś, 26 lipca, mieszkańcy DPS Tolkmicko świętowali imieniny Anny, tej „już jesiennej panny”. W przygotowanej z tej okazji, niepozbawionej humoru i pełnej ciekawostek, inscenizacji staraliśmy się opowiedzieć wszystko, co na temat imienia Anna można znaleźć w księgach i internetach. Były cytowane przysłowia (aż 17), wspomnienia o znanych postaciach literackich i historycznych, przedstawiliśmy wyjaśnienie pochodzenia i znaczenia imienia Anna, charakterystykę cech osobowości i wyliczenie atrybutów przypisanych naszym solenizantkom (np. liczba - 3, zwierzę – lis, owoc – dynia, kwiat – róża, kolor – jasnoniebieski i wiele, wiele innych). Każdy rozdział naszej opowieści ilustrowany był znanymi przebojami polskich artystów, rozbrzmiewała Anna – Stana Borysa, Jambalaya – Anny German oraz Anna już nie mieszka tu – Haliny Frąckowiak. Szczególne zainteresowanie wzbudziła historia Anusi z Tarowa, skromnej kobiety żyjącej w XVII wieku, o której poeta Simon Dach napisał jeden z najpiękniejszych wierszy miłosnych, jakie kiedykolwiek powstały. Anusia ta stała się z czasem uosobieniem dobrej, spokojnej i szczęśliwej miłości, po dziś dzień zakochani zwracają się do niej z prośbą o darowanie uczucia łączącego dwoje ludzi na całe długie i szczęśliwe życie. Pomnik Anusi z Tarowa stoi w szacownym portowym mieście Kłajpeda, przed ratuszem, na Placu Teatralnym i tam właśnie należy kierować swoje kroki, gdy jesteśmy zakochani.

W naszym tolkmickim domu mamy aż dziewięć pań o pięknym imieniu Anna. Dziś obecnych było osiem, wszystkie otrzymały kwiaty, życzenia i przede wszystkim prezent pochodzący prosto z naszych serc. Wszystkiego najlepszego Drogie Anny, w dniu waszych imienin życzymy Wam spełnienia marzeń i oczywiście miłości, gdyż jak dowiedliśmy imię Anna jest uosobieniem tego najpiękniejszego uczucia.

Instruktor kulturalno – oświatowy

Dariusz Barton