12 czerwca 2024 roku przedstawiciele firmy FRICKE: Dyrektor Serwisu Marcin Hibner, HR ManagerAgata Lorenczewska, Kierownik Serwisu Mateusz Sydorczykoraz Kierownik Oddziału Pasłęk Łukasz Kownacki przekazali silnik John Deere 4045. Został on umieszczony w szkolnych warsztatach.

Przekazanie silnika szkoleniowego stanowi kolejny etap w kształceniu przyszłych mechaników. Silnik będzie wykorzystywany w procesie edukacji młodzieży Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku kształcących się w zawodach technik agrobiznesu i mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych. Umożliwi uczniom zdobywanie praktycznej wiedzy i umiejętności związanych z serwisowaniem silników, maszyn i pojazdów rolniczych już na etapie nauki szkolnej. Młodzież będzie miała okazję praktycznego zapoznania się zarówno z dokumentacją techniczną jak i z budową silnika oraz niezbędnym oprzyrządowaniem. Zajęcia praktyczne z wykorzystaniem silnika staną się dla uczniów cennym doświadczeniem.

Współpraca nauki i biznesu jest kluczowa dla rozwoju gospodarczego. Firma Fricke aktywnie wspiera rozwój i szkolnictwo zawodowe w Pasłęku, a zwłaszcza w ZSEiT. HR Manager firmyAgata Lorenczewska zwróciła uwagę na fakt, że wśród uczniów kształcących się na kierunkach mechanicznych znajdują się przyszli pracownicy firmy FRICKE. Wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie pracy na silniku John Deere już na poziomie szkoły średniej pozwolą na dalsze podnoszenie kompetencji technicznych absolwentów w ramach programu rozwojowego oferowanego przez naszą firmę – podkreśliła.Mamy nadzieję, że ten silnik nie tylko zapewni odpowiedni poziom i jakość kształcenia praktycznego, ale również obudzi w uczniach pasję do mechaniki tak bardzo potrzebną w  naszym regionie – dodał Dyrektor SerwisuMarcin Hibner. Natomiast Kierownik Oddziału Pasłęk Łukasz Kownacki zauważył, że spotkanie przedstawicieli FRICKE i  ZSEiT to bardzo ważny krok w rozwoju dalszej współpracy, którą szkoła oraz firma FRICKE prowadzą w ramach klas kształcących w zawodzie mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych. KierownikSerwisu Mateusz Sydorczyk scharakteryzował podarowany szkole silnik, zwrócił uwagę na fakt, że został on dostosowany do potrzeb nauczania. Jest pozbawiony osprzętu umożliwiającego jego uruchomienie stacjonarne, dzięki czemu może służyć jako materiał do studiowania budowy oraz zasad działania silników. Uczniowie będą mogli dowiedzieć się, jak poprawnie serwisować mechanizmy silnikowe.

Firma FRICKE Maszyny Rolnicze prowadzi wieloletnią działalność w sektorze rolniczym i jest autoryzowanym dealerem znanej na całym świecie marki John Deere w północno-wschodniej Polsce. Specjalizuje się w sprzedaży maszyn rolniczych i komunalnych, dysponując autoryzowanym serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym oraz szerokim asortymentem niezbędnych w rolnictwie części i akcesoriów.

W ramach dotychczasowych działań szkoła wraz z firmą FRICKE wspólnie opracowała program nauczania praktycznego. Uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia kształcący się w zawodzie mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych odbywają praktyki w FRICKE Maszyny Rolnicze w Pasłęku.

Infio ZSEiT: Joanna Kisielewska