Pod koniec maja nasza szkoła została zaproszona do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Malczewskiego w Częstochowie do realizacji projektu “WENA MASTERS”. Jest to dla nas duże wyróżnienie, ponieważ Fundacja Rodziny Staraków, która objęła owy projekt patronatem, zaprosiła do niego jedynie trzy licea plastyczne z całej Polski, w tym nasze oraz Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie.

Pobyt w Częstochowie zaczęliśmy od zwiedzenia Sanktuarium Matki Boskiej na Jasnej Górze. W tym miejscu naszą szczególną uwagę zdobyła ekspozycja cyklu malarskich prac “Drogi Krzyżowej” autorstwa Jerzego Dudy-Gracza. Wszystkie obrazy zrobiły na nas duże wrażenie. Precyzyjne wykonanie, wyróżniający się styl i malarska materia szczególnie skradły nasze serca.

Pobyt w Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie zaczął się dla nas intensywnie. Z samego rana zostaliśmy oprowadzeni po szkole. Naszą uwagę przykuło świetne zaopatrzeni pracowni specjalizacyjnych. W ofercie częstochowskiego liceum są cztery specjalizacje: realizacje multimedialne, jubilerstwo, ceramika oraz mural. Budynek szkoły jest otoczony pięknymi pracami uczniów. Wśród nich są również prace dyplomowe, które zapierają dech w piersiach.

Liceum jest organizatorem cyklicznie odbywającej się imprezy/happeningu pod hasłem “Kultura nie boli”, w której mieliśmy okazję uczestniczyć. Podczas heppeningu obejrzeliśmy wspaniałe występy oraz prace na temat „Lokalnie nie globalnie” wykonane przez uczniów. W trakcie całego wydarzenia integrowaliśmy się z uczestnikami WENY z liceów plastycznych z Częstochowy oraz Krosna. Wymienialiśmy się spostrzeżeniami na różne tematy oraz miło spędzaliśmy czas.

Następny dzień zaczęliśmy od interesujących wykładów, które były prowadzone przez dr. Mariana Słowickiego, który edukuje na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Podczas wykładów poznaliśmy wiele ciekawych rozwiązań graficznych, jak i architektonicznych, które pomogły nam w realizacji pracy projektowej, na temat “Dom Marzeń”. Warsztaty zaczęły się tego samego dnia. Podczas zajęć towarzyszył nam Pan dr Słowicki udzielający trafnych wskazówek, dzięki którym dokonaliśmy niezbędnych, jak się okazało, korekt.

Pod koniec tego dnia, mieliśmy okazję odwiedzić mury Miejskiej Galerii Sztuki i zobaczyć wystawę wspaniałych polskich artystów. Nasze serca zostały podbite przez niesamowity surrealizm Wojciecha Siudmaka, jak i malownicze krajobrazy Rafała Brocza oraz abstrakcyjne malarstwo Elżbiety Kuraj. Twórcy pozytywnie zaskoczyli nas swoimi pracami, które bez wątpienia stanowią dla nas inspirację.

Cały pobyt był bardzo intensywny, dostarczył nam wielu wrażeń, inspiracji i wzbogacił nasze doświadczenie artystyczne

Serdecznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie oraz z niecierpliwością czekamy na rewizytę zaprzyjaźnionych szkół we wrześniu.

Realizacja powyżej wymienionych działań była możliwa dzięki wsparciu oraz objęciu przedsięwzięcia Patronatem Starosty Elbląskiego Pana Macieja Romanowskiego.

Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym jest szkołą prowadzoną przez Powiat Elbląski.

Żródło: Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym