W dniach od 26 listopada do 2 grudnia trzydziestoosobowa grupa uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu elbląskiego przebywała w powiecie Steinburg, gdzie wspólnie z niemieckimi koleżankami i kolegami poznawali i porównywali tradycje związane z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia w obu krajach.
Tego typu projekty partnerskie powiaty realizują systematycznie od 2002 r. Tym razem tematyka wymiany była bardzo dobrze znana uczniom, a przyjęta metoda „uczenia się przez działanie” przyniosła doskonałe efekty , wszyscy uczestnicy z ochotą zaangażowali się w zajęcia. Powiat elbląski reprezentowali uczniowie Zespołu Szkół w Pasłęku, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku i Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym.
Poza pracą w szkole, uczniowie mogli bezpośrednio poznać atmosferę przedświątecznych przygotowań w Niemczech, uczestnicząc w wycieczkach do Hamburga i Lubeki, gdzie mieli okazję zobaczyć słynne jarmarki świąteczne.
Uczniowie pracowali w mieszanych grupach tematycznych, które porównywały świąteczne kulinaria w Polsce i Niemczech, dekoracje i ozdoby, tradycje i obyczaje. Efekty swojej pracy uczniowie zaprezentowali podczas konferencji, na którą zaproszono przedstawicieli władz powiatu Steinburg, dyrektorów niemieckich szkół uczestniczących w projekcie, rodziców i uczniów, a także dziennikarzy. Poza planszami, na których porównano świąteczne tradycje obu krajów, goście mogli spróbować świątecznych potraw przygotowanych własnoręcznie przez uczniów. Nie mogło wśród nich zabraknąć tradycyjnych niemieckich pierniczków i polskich pierogów z kapustą i grzybami.
Uczniowie z obu krajów prezentowali z dumą również wykonane przez siebie dekoracje świąteczne, stroiki i ozdoby choinkowe. Jak się okazało, wspólna praca nad przygotowaniem końcowej prezentacji była najlepszym sposobem na przełamanie bariery językowej i nawiązanie przyjaźni. Kiedy przyszedł czas odjazdu do Polski w niejednym oku zakręciła się łza...
Młodzież w wolnych chwilach korzystała z atrakcji przygotowanych przez gospodarzy, np. wizyty w muzeum miniatur w Hamburgu, gry w kręgle lub bilard, było również zwiedzanie miejscowości pod opieką licencjonowanego przewodnika. Całości dopełniła integracyjna dyskoteka ostatniego dnia pobytu.
Zarówno polscy, jak i niemieccy uczestnicy projektu już nie mogą doczekać się rewizyty w powiecie elbląskim, którą zaplanowano na drugą połowę marca 2012 roku. Tym razem pod lupę wzięte będą tradycje związane z obchodami świąt wielkanocnych w obu krajach.
Organizatorem programu wymiany młodzieży jest Starostwo Powiatowe w Elblągu przy finansowym wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.