W dniu 23.05.2023 r.  jedenastu uczniów czwartej klasy z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku kształcących się w zawodzie technik agrobiznesu wzięło udział w  wyjazdowym szkoleniu dotyczącym ekologicznej uprawy pszenicy ozimej orkisz.

Szkolenie odbyło się w gospodarstwie Eco Uprawa w miejscowości Burkarty pod Bartoszycami. Właściciel zapoznał młodzież z warunkami, jakie musi spełniać gospodarstwo, aby uzyskać certyfikat gospodarstwa ekologicznego oraz przedstawił jego charakterystykę. Gospodarstwo o powierzchni 150ha ukierunkowane jest na produkcję rośliną obejmującą: pszenicę orkisz, bobik, len oraz owies. Cała produkcja oparta jest na  ekologicznych preparatach poprawiających właściwości gleby, bez udziału nawozów mineralnych oraz chemicznych środków ochrony roślin, a uzyskane plony po certyfikacji sprzedawane są na rynek polski oraz eksportowane są do krajów UE.

Młodzież wizytowała poletko demonstracyjne uprawy pszenicy ozimej orkisz, na którym zastosowano przed siewem kompost wyprodukowany we własnym gospodarstwie w ilości 25ton/ ha, a do zwalczania chwastów - trzykrotne mechaniczne zwalczanie chwastów (jedno jesienią i dwukrotne na wiosnę) oraz wykorzystano preparaty dolistne  Prosiarka  800 S.C, Natural Crop SL oraz Smart SiLWP.  Uczniowie byli  zaskoczeni, że bez chemicznych środków ochrony roślin można zapewnić czystość i zdrowotność roślin. To było nowe i ciekawe spojrzenie na rolnictwo i wskazówka, jak można prowadzić gospodarstwo w zgodzie z naturą, jak uzyskiwać zadowalające plony i zdrową żywność.

Udział w szkoleniu był możliwy dzięki Warmińsko-Mazurskiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego w Elblągu.  Pięknie dziękujemy i polecamy się na przyszłość.

Info ZSEiT: Jan Połumackanycz