Okazją, by pokazać społeczności lokalnej, jak wielką rolę odgrywają osoby, które wykonują bezinteresownie, z potrzeby serca bezcenną pracę na rzecz innych jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, obchodzony corocznie w dniu 5. grudnia.

Z tej okazji wszystkim Wolontariuszom z terenu powiatu elbląskiego składam podziękowania za dobre serce, gotowość, chęć i wolę służenia innym. Życzę spełnienia marzeń oraz realizacji planów i wytyczonych celów, a przede wszystkim tego, aby każde pozytywne działanie i dobre słowo wracało do Was dając siłę i motywację do dalszej pracy.

Starosta Elbląski
Maciej Romanowski

Zarząd Powiatu w Elblągu po raz kolejny podjął decyzję o przyznaniu nagrody Starosty Elbląskiego w dziedzinie Wolontariatu. Ideą nagrody jest wyróżnienie i docenienie osób, które poprzez wolontariat prowadzą bezinteresowną i nieodpłatną działalność na rzecz potrzebujących na terenie Powiatu Elbląskiego.

Do tegorocznej edycji Nagrody zgłoszono dwie kandydatury,  Panią Iwonę Tarasiuk i Pana Bartłomieja Kuleszę.

Zarząd Powiatu w Elblągu podtrzymał propozycję Kapituły Nagrody i przyznał nagrodę oraz tytuł Wolontariusza Powiatu Elbląskiego 2022 Pani Iwonie Tarasiuk.

Pani Iwona Tarasiuk jest dyplomowaną nauczycielką religii zatrudnioną w Szkolę Podstawowej nr 1 w Pasłęku. Lauretka aktywnie uczestniczy w życiu szkoły i społeczności lokalnej. Z ogromnym zaangażowaniem realizuje misję działań na rzecz innych, skutecznie promując ideę wolontariatu wśród dzieci i młodzieży. Pani Iwona jako wieloletnia opiekunka Szkolnego Koła Caritas oraz jako opiekunka Samorządu Uczniowskiego nieodpłatnie poza obowiązkami nauczyciela od 15 lat realizuje bardzo wiele działań skierowanych na niesienie pomocy osobom potrzebującym, m.in.:

- zbiórka środków na rzecz Hospicjum w Elblągu pod nazwą Żonkilowe Pola Nadziei w tym sadzenie cebulek żonkilowych na potrzeby zbiórki,

- współpraca ze Stowarzyszeniem Jutrzenka z Pasłęka – wspieranie potrzebujących rodzin,

- organizacja i uczestnictwo w zbiórkach żywności dla potrzebujących,

- organizacja akcji Szlachetna Paczka,

- organizacja zbiórki ubrań dla dzieci z domów dziecka w ramach akcji Ubranka Dla Malucha,

- organizacja zbiórki makulatury na potrzeby Rodzinnych Domów Dziecka w ramach akcji Przywróćmy Dzieciom Uśmiech,

- współpraca z Domem Dla Bezdomnych im. św. Brata Alberta w Elblągu organizując zbiórki odzieży i środków czystości,

- organizacja zbiórek nakrętek z tworzywa sztucznego na potrzeby niepełnosprawnej dziewczynki

- współpraca i wsparcie akcji misyjnych – wsparcie osób z najbiedniejszych rejonów świata
w tym: zbiórka środków opatrunkowych, akcja okulary dla Ghany, telefony na misje, dzień Dziecka w Zambii, Pomoc Kościołowi na wschodzie, akcja Bułka na Misję, Klucz do Nieba i zbiorka przyborów szkolnych dla dzieci i młodzieży,

- współpraca z parafia greckokatolicką p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pasłęku w celu niesienia pomocy osobom poszkodowanym wojną na Ukrainie poprzez zbiórkę żywności, środków czystości, środków opatrunkowych itp.

Wyżej wymienione działania zaowocowały poproszeniem Szkolnego Koła Caritas przy SP nr 1 w Pasłęku o zaprezentowanie swojej działalności podczas Diecezjalnego Forum Szkolnych Kół Wolontariatu w Kwidzynie.

Zarząd zauważył także ogromne zaangażowanie Pana Bartłomieja Kuleszy i postanowił wręczyć symboliczne podziękowania za dotychczasową działalność charytatywną.

Uroczyste wręczenie odbyło się 6 grudnia na Posiedzeniu Zarządu Powiatu w Elblągu.

Serdecznie gratulujemy!