XVI Zlot Miłośników Aniołów w Aniołowie zorganizowany został w dniach 9.-10 lipca br. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Starosty Elbląskiego Macieja Romanowskiego i Burmistrza Pasłęka Wiesława Śniecikowskiego.

Impreza odbywała się w ramach zadania publicznego wspieranego ze środków Zarządu Powiatu w Elblągu i Gminy Pasłęk. Odpowiadała na potrzebę zachowania i ożywienia dóbr kultury bliskiej ludziom. Miała na celu utworzenie wspólnoty lokalnej i promocję miasta i gminy Pasłęk.Przedsięwzięcie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza skupiła się na utworzeniu   wspólnoty przy organizacji wydarzenia zarówno wśród mieszkańców Aniołowa jak i zaprzyjaźnionych sołectw. Podpisano partnerstwo „czterech sołectw: Aniołowo, Marianka, Nowe Kusy i Rzeczna. Efektem współpracy powstały: „Mariańskie ogrody”, „Całuśne łąki”„ „Świat koni”, wzmocniła się pozycja anielskiej wioski tematycznej. Porozumienie „Wieś z charakterem” będzie służyło współpracy i promocji czterech miejscowości oraz realizacji nowych projektów.

Zlot zaktywizował mieszkańców Aniołowa. Organizacje sołectwa zacieśniły współpracę i każda z nich przyjęła zadania do wykonania. Działania ożywiły grupy Aniołowa specjalizujące się w pamiątkach, prowadzące warsztaty, odpowiedzialne za kulinaria, przygotowanie miejsca wydarzenia i estetykę wsi. Sołtys i Rada sołecka doglądali by wszystko działało zgodnie z planem. Realizator projektu pozyskał środki finansowe, partnerów i sprzymierzeńców. Zajął się koordynacją i promocją wydarzenia.

Główna część zadania to organizacja kolejnej edycji sztandarowego wydarzenia anielskiej wioski tematycznej. Święto zaszczycili swoją obecnością Starosta Elbląski i Burmistrz Pasłęka oraz przewodniczący Rady Powiatu i Gminy Pasłęk a także radni i pracownicy tych urzędów. Obecni byli przedstawiciele Nadleśnictwa Młynary i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Pasłęku. Świętowali z nami goście z Departamentu Cotes’d Armor w Bretanii, regionu we Francji z którym kontynuowana jest wieloletnia współpraca. Uczestnikami byli przedstawiciele wsi i organizacje z 5 gmin powiatu elbląskiego, w tym Zalesie gm. Milejewo, sołectwa z gminy Pasłęk: Marianka, Nowe Kusy, Rzeczna, Zielony Grąd, Kwitajny i Aniołowo, przedstawiciele gminy Gronowo Elbląskie, Młynary i Elbląg oraz organizacja z Pasłęka. Na scenie wystąpiły zespoły Wysoczanki i Gronowiacy. Odbyły się warsztaty kulinarne, ceramiczne, witrażu, kuglarskie, łucznicze i menonickie animacje oraz rzut podkową. Rękodzieło prezentowało ponad 10 wystawców. Gośćmi wydarzenia była grupa pasjonatów fotografii z elbląskiego PTTK, którzy wykonali kilkaset zdjęć. Świętowali z nami goście z wielu regionów Polski i zza granicy. Jedną z atrakcji anielskiego zlotu była wystawa malarstwa i rzeźby zorganizowane w świetlicy pod „Dobrym aniołem”. Uczestnicy przeszli szlakiem aniołów i urokliwych zakątków, przy trasie którego stoi siedem rzeźbionych postaci archaniołów z sentencjami na każdy dzień tygodnia. Na czele pochodu kroczył majestatyczny anioł na szczudłach i małe aniołki w strojach z logiem Aniołowa. Część trasy można było przejechać specjalnie podstawionym konnym powozem, co jest nawiązaniem do oznakowanego szlaku Pocztyliona, dawnej konnej poczty królewskiej przebiegającego przez wieś.

O spokój i bezpieczeństwo uczestników zadbali druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Aniołowie, którzy także przyrządzili strażacką grochówkę. O zorganizowanie „sportu na wesoło” zatroszczyli się członkowie Klubu sportowego „Pogrom Aniołowo” a zabawy kuglarskie poprowadzili: Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej „Kuźnia pruska” i miejscowa grupa ognia „Angels in the fire” . O gości dbali wolontariusze: Janek Sz., Michał i Piotrek K. oraz Szymon C.

Zlot jest efektem współpracy i pomocy wielu sprzymierzeńców i darczyńców, który bardzo dziękujemy i bez których nie byłoby możliwe zorganizowanie tego wydarzenia. Partnerzy:

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pasłęku, Pasłęcki Ośrodek Kultury, Koło Łowieckie „Bóbr” w Pasłęku, Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Pasłęku, Nadleśnictwo Młynary

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Olsztynie, Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie, Stowarzyszenie Przyjaciół Bretanii i Francji "Amitié"

Wspierający:

MAGBUD – firma budowlana Aniołowo, Firma Ślusarska Henryk Szcześniak , Sklep Spożywczo Przemysłowy w Aniołowie, Sklep Spożywczy „BARTEK” w Rychlikach, Spółdzielnia Mleczarska w Pasłęku /ul. Bankowa, CLEANER – Zakład Sprzątania w Elblągu, PPHU EL-HURT Hurtownia AGD w Elblągu Tadeusz Sznaza

Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy z/s w Pasłęku, Ubezpieczenia Stanisław Jasina

Gabinet Weterynaryjny Marian Oskroba, LEKSO Maria i Grzegorz Lisowscy

AGRON - Zbigniew Rączka , KOLOROWE PARTY – Joanna Arlik

Patronat medialny : Głos Pasłęk

W ramach projektu realizowanego do końca września powstaje publikacja „Aniołowo”. Poświęcona będzie prawie 20-letniej działalności kreatywnych mieszkańców sołectwa wspieranych przez włodarzy i samorządy różnych szczebli. Katalog zostanie podzielony na rozdziały o historii wsi, utworzeniu i funkcjonowaniu wioski tematycznej, ofercie turystycznej, współdziałaniu funkcjonujących we wsi organizacji i partnerstw. Zawierać będzie przepisy i lokalnych specjałów kulinarnych. Zaprezentuje twórców pamiątek z anielskiej wioski, szlak aniołów i urokliwych zakątków i inne walory. Opracowanie będzie służyło zachowaniu dziedzictwa kulturowego obecnym i przyszłym pokoleniom Aniołowa.

Oprac. Halina Cieśla, Kacper Rączka

fot. @Agnieszka Jankiewicz